Wychowanie i szkolenie kota

Wbrew pozorom, koty świetnie się uczą. Wymagają tylko większej precyzji od swoich opiekunów. Warto nauczyć kota kilku przydatnych czynności. Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę.
Wychowanie kota - porady
Wychowanie kota - porady

Wychowanie kota – porady

Wbrew powszechnej opinii, możliwe jest nauczenie kota kilku przydatnych czynności. Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę. A im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym szybciej będziesz cieszył się sukcesami. Koty są indywidualistami i każdy z nich inaczej będzie podchodził do szkolenia. Niektóre zignorują Cię lub będą patrzeć na Ciebie, jak na wariata, podczas gdy inne będą bardzo ciekawe i chętne do współpracy. Pamiętaj, że będziesz musiał być cierpliwy - i ostrożny: bo tak naprawdę Twój kot będzie uczyć Ciebie odpowiednio reagować na jego sygnały.

Jak zacząć szkolić kota?

Przed rozpoczęciem szkolenia dobrym pomysłem jest przebadanie Twojego kota przez lekarza weterynarii dla upewnienia się, że nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych, które w wyniku szkolenia, mogłyby się ujawnić.

Proces skutecznego uczenia polega na nabywaniu umiejętności, a następnie ich powtarzaniu. Należy wzmacniać umiejętności, które Twój kot nabył poprzez nagradzane powtarzanie. Pamiętaj jednak aby sesje były krótkie i skupiały się na ćwiczeniu jednej umiejętności na raz. Koty należy nagradzać za każdym razem, gdy wykonają prawidłowo nowe zadanie. Po nauczeniu zwierzęcia danej umiejętności nagradzaj go jedynie od czasu do czasu. Możesz wykorzystać jako nagrodę ulubione jedzenie zwierzęcia lub coś innego, jako specjalny przysmak lub smakołyk. Idealnym rozwiązaniem będą drobniuteńkie, kruche przekąski dla kotów Purina® Felix® Crispies, które jak każda przekąska nie powinny przekroczyć 10% diety Twojego kota.

Skojarzenie podawania nagrody w postaci jedzenia z nietypowym sygnałem dźwiękowym: na przykład dzwonka lub klikera, a nawet kląskania językiem – nazywamy warunkowaniem instrumentalnym. Dla kotów używa się specjalnych cichych klikerów, a nawet można użyć głośnego długopisu. Gdy kot nauczy się już kojarzyć dźwięk z nagrodą, z czasem wystarczy go nagrodzić już samym dźwiękiem zawsze użytym w momencie, gdy wykonuje oczekiwaną czynność. Regularność i dyscyplina, prowadzą do idealnej powtarzalności, a Twój kot chętnie będzie wykonywał polecenia odczuwając satysfakcję.

Pamiętaj, aby wzmacniać komendy głosowe. Zawsze poprzedzaj komendę imieniem kota. Gdy prawidłowo wykona polecenie i zostanie nagrodzony, kontynuuj powtarzanie komendy w pozytywny sposób: na przykład: ’Siadaj, dobrze, siadaj’. Jeżeli Twój kot nie nabywa pożądanego zachowania, być może próbujesz osiągnąć wyniki zbyt szybko. Wróć do poprzedniego zadania, abyś mógł go nagrodzić.

Uczenie dorosłego kota czystości

Koty, które notorycznie załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą, powinny być delikatnie przenoszone do kuwety raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli z niej skorzystają, należy je nagrodzić. Możesz również spróbować umieścić kuwetę tam, dokąd chodzi kot, aby skojarzył kuwetę z czynnością. Jeżeli Twój kot chodzi w bardzo nietypowe miejsca, spróbuj przykleić w tym miejscu pasy taśmy dwustronnie klejącej. Kluczowe jednak jest abyś dokładnie sprzątał zabrudzone miejsce specjalnymi środkami rozkładającymi zapach kocich odchodów. Możesz tez sięgnąć po specjalne środki odstraszające -  "repelenty" ze sklepu zoologicznego, których zapach koty uznają za odpychający. Jeżeli Twój kot za swoją toaletę wybierze Twoją sypialnię, po prostu ogranicz do niej dostęp pozostawiając zamknięte drzwi.

Wychowanie i szkolenie kota

Zawsze gdy jest problem z załatwianiem się, zwiększ ilość kuwet przynajmniej o jedną, i zastosuj przynajmniej 2 różnego rodzaju żwirki. Pamiętaj, że kuweta może być za mała (lub kryta-wiele kotów nie chce do nich wchodzić), a ilość żwirku niewystarczająca. Jeśli Twój kot jest bardzo otyły może mieć problem z wejściem do kuwety, a jeśli ma nadwrażliwe łapki może mu nie pasować wbijający się żwirek, lub np. drewniany drażnić olejkami eterycznymi z drzew iglastych. Zawsze skonsultuj stan zdrowia kota z lekarzem weterynarii, a gdy nie będziesz sobie radził z problemem zaproś do domu specjalistę kocich zachowań, aby pomógł CI znaleźć przyczynę tego zachowania i je zmienić.

Jak nauczyć kota dzwonić do drzwi

To proste. Umocować przed wejściem odpowiednio nisko … dzwonek. Koty wychodzące gdy chcą dostać się z powrotem do domu potrafią być frustrujące, a czasem nawet działać destrukcyjnie. Gdy powiesisz niewielki, ale głośny dzwonek na sznurku na wysokości oczu Twojego kota, dość szybko nauczysz go z niego korzystać. Możesz też zamontować przycisk z dzwonkiem elektrycznym. Gdy kot chce się dostać do domu ignoruj miauczenie, drapanie i inne próby zwrócenia na siebie Twojej uwagi. Pokaż kotu, że otwierasz drzwi gdy dzwonek dzwoni lub on dotyka łapką przycisku. Gdy w końcu Twój kot dotknie dzwonka i spowoduje, że on zadzwoni i wtedy będziesz mógł otworzyć drzwi. Jeżeli powtórzy się to kilkakrotnie, Twój kot w krótkim czasie nauczy się celowo dzwonić dzwonkiem.

5 złotych zasad szkolenia kota

1. Szkól kota przed posiłkami, ponieważ nagroda w postaci jedzenia nie byłaby tak kusząca przy pełnym żołądku. Pamiętaj jednak, że nie wolno głodzić kota, tym bardziej, aby sprawić, by chętniej się uczył: głodny kot szybko stanie się kotem poirytowanym.

2.   Gdy zaczynasz szkolenie, wyeliminuj wszelkie rozpraszające dźwięki z telewizora lub radia, ponieważ mogą one uczynić cały proces prawie niemożliwym do przeprowadzenia. Jeśli masz więcej zwierząt, staraj się wprowadzać nowe zadania indywidualnie.

3.   Niech sesje szkolenia będą krótkie, kończ je zanim kot się znudzi lub zmęczy. Dziesięć minut to idealny czas trwania sesji, Twój 'uczeń' nie będzie zmęczony.

4.   Nie wprowadzaj zmian do sesji treningowych - nauczyciel, komendy, sygnały i nagrody muszą być zawsze takie same. Regularna pora treningu, sprawi że Twój kot będzie na nie czekał.

5.   Staraj się spędzać na tym przynajmniej 10- 15 minut każdego dnia, albo przynajmniej co drugi dzień. Szkolenie kota raz w miesiącu nie przyniesie żadnych rezultatów.