Wychowanie i szkolenie kota

Wbrew powszechnej opini, możliwe jest nauczenie kota kilku przydatnych czynności. Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę.
Wychowanie kota - porady
Wychowanie kota - porady
Wychowanie kota - porady

Wychowanie kota - porady

Wbrew powszechnej opini, możliwe jest nauczenie kota kilku przydatnych czynności. Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę. A im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym większe jest prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Koty są jednak indywidualistami i każdy z nich inaczej zareaguje na rozpoczęcie szkolenia. Niektóre zignorują Cię lub będą patrzeć na Ciebie, jak na wariata, podczas gdy inne będą bardzo ciekawe i chętne do współpracy. Pamiętaj, że będziesz musiał być cierpliwy - i ostrożny: Twój kot będzie szkolić Ciebie w reagowaniu na jego sygnały.

Rozpoczęcie

Przed rozpoczęciem szkolenia dobrym pomysłem jest przebadanie Twojego kota przez lekarza weterynarii dla upewnienia się, że nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych, które mogłyby się nasilić wskutek szkolenia.

Powinieneś wzmacniać umiejętności, które Twój kot nabył poprzez nagradzane powtarzanie, ale nie przemęczaj go nauką więcej niż jednej umiejętności na raz. Koty należy nagradzać za każdym razem, gdy wykonają prawidłowo nowe zadanie. Po nauczeniu zwierzęcia danej umiejętności nagradzaj go jedynie od czasu do czasu. Możesz wykorzystać jako nagrodę ulubione jedzenie zwierzęcia lub coś innego, jak specjalny smak lub smakołyk. Specjalnie zbilansowane kocie smakołyki są najzdrowszym wyborem. Pamietaj że ich ilość nie może przekroczyć 10% diety Twojego kota.

Możesz nauczyć kota kojarzyć nagrodę w postaci jedzenia z dźwiękiem: na przykład dzwonka lub klikera. Gdy kot nauczy się już kojarzyć dźwięk z nagrodą, zawsze używaj dzwonka lub klikera dokładnie w momencie, gdy wykonuje oczekiwaną czynność dzięki czemu będzie wiedział, że jest nagrodzony i będzie odczuwał satysfakcję.

Pamiętaj, że próbujesz wzmocnić komendę głosową. Zawsze poprzedzaj komendę imieniem kota. Gdy prawidłowo wykona polecenie i zostanie nagrodzony, kontynuuj powtarzanie komendy w pozytywny sposób: na przykład: ’Siadaj, dobrze, siadaj’.Jeżeli Twój kot nie nabywa pożądanego zachowania, być może próbujesz osiągnąć wyniki zbyt szybko. Wróć do poprzedniego szkolenia, aż Ty i Twój kot zrozumiecie się nawzajem.

Szkolenie pod kątem szczególnych sytuacji

Koty, które notorycznie załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą, powinny być delikatnie przenoszone do kuwety raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli z niej skorzystają, należy je nagrodzić. Możesz również spróbować umieścić kuwetę tam, dokąd chodzi kot, aby skojarzył kuwetę z czynnością. Jeżeli Twój kot chodzi w bardzo nietypowe miejsca, spróbuj umieścić na podłodze kawałki folii aluminiowej - nie lubią one dotykać łapkami jej faktury. Lub też możesz przenieść miskę z jedzeniem, gdyż koty nie lubią jeść w łazience! Powinieneś także bardzo dokładnie sprzątać to miejsce i stosować na nie specjalne środki "repelenty" ze sklepu zoologicznego, którego zapach koty uznają za odpychający. Jeżeli Twój kot za swoją toaletę wybierze Twoją łazienkę, po prostu ogranicz do niej dostęp pozostawiając zamknięte drzwi. Zawsze gdy jest problem z załatwianiem się, zwiększ ilość kuwet przynajmniej o jedną, i zastosuj przynajmniej 2 rodzaje różnego żwirku. Zawsze skonsultuj stan zdrowia z lekarzem weterynarii, a gdy nie będziesz sobie radził z problemem zaproś do domu behawirystę aby pomógł CI znaleźć przyczynę tego zachowania i ją zmienić.

Koty wychodzące gdy chcą dostać się z powrotem do domu potrafią być frustrujące, a czasem nawet działać destrukcyjnie. Spróbuj powiesić niewielki, ale głośny dzwonek na sznurku na wysokości oczu Twojego kota. Ignoruj miauczenie, drapanie i inne próby zwrócenia na siebie Twojej uwagi. Pokaż kotu, że dzwonek dzwoni. Gdy w końcu Twój kot dotknie dzwonka i spowoduje, że on zadzwoni i wtedy będziesz mógł otworzyć drzwi. Jeżeli powtórzy się to kilkakrotnie, Twój kot w krótkim czasie nauczy się celowo dzwonić dzwonkiem.

  • Szkól kota przed posiłkami, ponieważ nagroda w postaci jedzenia nie byłaby tak kusząca przy pełnym żołądku. Pamiętaj jednak, że nie wolno głodzić kota, tym bardziej, aby sprawić, by chętniej się uczył: głodny kot szybko stanie się kotem poirytowanym.
  • Gdy zaczynasz szkolenie, wyeliminuj wszelkie rozpraszające dźwięki z telewizora lub radia, ponieważ mogą one uczynić cały proces prawie niemożliwym do przeprowadzenia.
  • Niech sesje szkolenia będą krótkie, kończ je zanim kot się znudzi lub zmęczy. Piętnaście minut to idealny czas trwania sesji, Twój 'uczeń' nie będzie zmęczony.
  • Nie wprowadzaj zmian do sesji treningowych - nauczyciel, komendy, sygnały i nagrody muszą być zawsze takie same.
  • Staraj się spędzać na tym przynajmniej 10- 15 minut każdego dnia i trzymaj się tego. Szkolenie kota raz w miesiącu nie przyniesie żadnych rezultatów.