Zmiana karmy dla kota: Jak zmienić karmę dla kota?

W pewnym momencie może zaistnieć potrzeba zmiany karmy dla kota. Kocięta będą musiały przejść na karmę dla dorosłych kotów. Dorosłe koty, w miarę starzenia się, mogą korzystać z formuły senior. Inne mogą korzystać z karmy zapewniającej utrzymanie prawidłowej masy ciała, co pomoże im zachować doskonałą kondycję.
Zmiana Karma Kot
Zmiana Karma Kot
Zmiana Karma Kot

Zmiana karmy Twojego kota nie jest tak prosta, jak rozpoczęcie podawania nowej karmy, gdy tylko skończy się poprzednia. Eksperci Puriny zalecają stopniowe przechodzenie na nową karmę, aby uniknąć zaburzeń trawiennych i aby Twój kot nie odmawiał przyjmowania pokarmu.

Powody zmiany karmy dla kotów

  Wiek: Wraz z wiekiem i rozwojem kota zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Około pierwszego roku życia kocięta powinny przejść na karmę dla dorosłych kotów. Karma dla kociąt zawiera więcej kalorii i składników odżywczych, które wspomagają wzrost i rozwój. Kiedy koty osiągną dojrzałość, te dodatkowe kalorie mogą prowadzić do przybierania na wadze. Koty powyżej siódmego roku życia mogą korzystać z karmy dla starszych kotów, która wspiera zdrowie ich stawów, układ odpornościowy i wiele więcej.

  Waga: Jeśli Twój kot nie jest w idealnej kondycji, konieczna może być zmiana jego diety. Może to wymagać podawania większej lub mniejszej ilości dotychczasowej karmy. W innych przypadkach konieczna może być zmiana na karmę zapewniającą utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby pomóc kotu w osiągnięciu i utrzymaniu idealnej kondycji ciała, zapoznaj się z zaleceniami lekarza weterynarii.

  Zdrowie: Oprócz wagi, inne problemy zdrowotne mogą być rozwiązane poprzez zmianę karmy Twojego kota. Na przykład, jeśli Twój kot ma wrażliwy żołądek lub suchą, swędzącą skórę, pomocna może okazać się karma przeznaczona dla kotów o wrażliwej skórze i wrażliwym żołądku.

  Kot niewychodzący a wychodzący: Jeśli uratowałeś(-aś) kota przebywającego głównie na zewnątrz i planujesz trzymać go w domu, być może będzie trzeba przejść na karmę przeznaczoną dla kotów, które większość czasu spędzają w pomieszczeniach zamkniętych. Koty przebywające w domu są zazwyczaj mniej aktywne niż koty, które wychodzą na zewnątrz, a ponadto są bardziej podatne na powstawanie kul włosowych. Karma przeznaczona dla kotów niewychodzących może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

  Jak zmienić karmę dla kota?

  Zmiana karmy kota może być dla Ciebie stresująca, zwłaszcza jeśli nowa karma może pomóc w rozwiązaniu problemów zdrowotnych lub związanych z wagą kota. Nasi eksperci zalecają jednak stopniowe przechodzenie na nową karmę przez okres 7–10 dni.

  Powolne przejście na nową karmę pomoże uniknąć zaburzeń trawienia i da kotu czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku i nowej konsystencji.

  Poniżej przedstawiamy sposób zmiany karmy Twojego kota:

  • Dni 1–2: Podawaj 3/4 dotychczasowej karmy i dodaj 1/4 nowej.
  • Dni 3–4: Podawaj 1/2 dotychczasowej karmy i 1/2 nowej.
  • Dni 5–7: Podawaj 3/4 nowej karmy i 1/4 dotychczasowej.
  • Dni 8–10: Podawaj wyłącznie nową karmę.
  • Jeśli w tym czasie Twój kot będzie miał problemy z trawieniem lub nie będzie mu smakować nowa karma, przedłuż okres przejściowy o kilka dni. Niektóre koty mogą potrzebować więcej czasu na przystosowanie się niż inne.

   Możesz także zasięgnąć porady lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli dolegliwości trawienne nie ustępują lub kot całkowicie odmawia jedzenia.

   Pamiętaj, że ten proces zmiany karmy możesz powtórzyć za każdym razem, gdy będzie trzeba zmienić kotu karmę.

   Odwiedź naszą stronę poświęconą wiedzy specjalistycznej na temat zwierząt domowych Karmienie i odżywianie kota - Porady, aby uzyskać więcej porad dotyczących żywienia kotów od naszych ekspertów.