Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Cat Chow® logo
kot patrzy na jedzenie

Karmienie i żywienie kociąt

Cat Chow® logo
Od Purina® Cat Chow®

​Kocięta muszą sporo urosnąć i robią to bardzo szybko. W ciągu sześciu miesięcy Twój kot osiągnie 75% swojej docelowej masy ciała i dlatego żywienie go bogatą w składniki odżywcze karmą dla kociąt jest takie ważne.

Żywienie kociąt

Karma dla kociąt zawiera bardzo dużą ilość białka - materiału budulcowego organizmu i niezbędnego dla prawidłowego wzrostu. Dobra karma dla kociąt ma również wyższy poziom niezbędnych składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, magnez, cynk i żelazo, aby pomóc budować mocne kości i zęby.

Ponieważ koty są bezwzględnymi mięsożercami, pewną część ich diety musi stanowić mięso, aby mogły pozyskać składniki odżywcze, których potrzebują dla prawidłowego rozwoju. Świeże mięso dostarcza tauryny (niezbędnej dla prawidłowego wzroku i zdrowego serca), niektórych niezbędnych kwasów tłuszczowych, jak również szczególnej postaci witaminy A, której potrzebują wszystkie koty. Wątroba, ryby i olej rybi są także dobrym źródłem Witaminy A i niezbędnych kwasów tłuszczowych dla kotów.

Ile posiłków?

Kocięta mają duży apetyt, ale niewielkie żołądki (w wieku 8 tygodni są one mniej więcej rozmiaru orzecha włoskiego), należy więc często podawać niewielkie porcje pokarmu.

Po odsadzeniu (rozłączeniu z matką) kociak będzie chciał jeść przynajmniej 4 posiłki dziennie dla zapewnienia stałego źródła energii. Jeżeli nie jesteś w stanie dostosować się do tego schematu żywienia, karm go 3 razy dziennie, ale pozostawiaj mu również trochę suchej karmy i przekąskę. Możesz skorzystać również z dozownika sterowanego czasowo lub zostawić zabawkę interaktywną z karmą w środku. Wraz z rozwojem zwierzęcia, stopniowo zmniejszaj liczbę posiłków do trzech dziennie. Niektóre koty mają naturę podjadaczy, preferując kilka mniejszych posiłków przez cały dzień (szczególnie te jedzące suchą karmę), podczas gdy inne wolą mniejsza liczbę większych objętościowo posiłków. Koty nie potrafią dobrze dostosować się do jedzenia tylko jednego posiłku dziennie. Zawsze czytaj instrukcję podawania karmy i pamiętaj, że to tylko punkt odniesienia ( /- 15%). Każdy kot jest inny, a najważniejszą sprawą jest utrzymanie szczupłej, zdrowej sylwetki. Aby uzyskać darmową fachową pomoc dotyczącą zdrowia Twojego kocięcia, skontaktuj się z naszym Zespołem PURINA® PetCare. W przypadku wątpliwości odnośnie żywienia kociaka lub gdy uważasz, że ma nadwagę, lub niedowagę, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak karmić kocię?

Koty to zwierzęta mające nawyki, więc najlepiej karmić kociaka w tym samym miejscu i o tej samej porze każdego dnia, tak jak zamierzamy go karmić całe życie.

  • Podawaj mu jedzenie w cichym miejscu, z dala od domowego zgiełku.
  • Wybierz powierzchnię, którą można łatwo wyczyścić, taką jak płytki ceramiczne, lub użyj podkładki pod miskę.
  • Karmę podawaj zawsze w czystej misce; lepsze są miski ceramiczne lub metalowe, niektóre koty mogą preferować spodek lub płaskie naczynie.
  • Miskę umieść z dala od kuwety, a jeżeli masz więcej niż jednego kota lub kociaka, miski umieść w sporej odległości od siebie (ponad 50 cm) i bez kontaktu wzrokowego, aby uniknąć konfrontacji. Jeżeli koty nie żyją ze sobą w zgodzie, potrzebne może być całkowite oddzielenie na czas karmienia.
  • Karmę wilgotną staraj się podawać w temperaturze otoczenia; pachnie bardziej atrakcyjnie i jest łatwiejsza w trawieniu. Jeżeli karma dla kociąt była przechowywana w lodówce, możesz ją podgrzać w kubku z wrzącą wodą aż będzie ciepła (nie gorąca) w dotyku, nie pozostawiaj jej jednak wyłożonej ponad 3 godziny, gdyż może to wzmagać namnażanie się bakterii.

Przechowywanie karmy

Karma wilgotna

Po otwarciu zakrywaj puszki i przechowuj je w lodówce, podgrzewając ponownie karmę przed podaniem. Nie pozostawiaj wilgotnej karmy wyłożonej powyżej 3 godzin, gdyż bardzo szybko stanie się nieświeża. Niewskazane jest przechowywanie otwartych opakowań wilgotnej karmy przez czas dłuższy niż 24 godziny po jej otwarciu, nawet jeżeli jest przechowywana w lodówce, tak więc może być wygodniej stosować produkty zawierające jednorazowe porcje, takie jak saszetki, czy szalki aluminiowe.

Karma sucha

Przechowuj suchą karmę w suchym i czystym miejscu. Hermetyczny pojemnik utrzymuje większą smakowitość karmy poprzez zatrzymanie w niej aromatu i wilgotności. Jeżeli używasz pojemnika, myj go za każdym razem przed ponownym napełnieniem. Suchą karmę podawaj w postaci suchej. Wiele kotów woli chrupać suchą karmę, a namoczoną uważają za mniej atrakcyjną. Chrupiąca karma dla kociąt skuteczniej pomaga w utrzymaniu czystości zębów.

Karma sucha, czy wilgotna?

Na rynku jest wiele rodzajów karmy dla kociąt, od saszetek, poprzez szalki aluminiowe i puszki, aż po suche karmy w workach, lub pudełkach. Jest to kwestia indywidualnych preferencji (Twoich i Twojego kota!).

Zalety suchej karmy:

  • Wygoda Łatwe odmierzanie zmiennych wielkości porcji (3-4 razy mniejszych od pokarmu wilgotnego).
  • Dłuższy okres trwałości po otwarciu.
  • Może pomóc w usuwaniu osadów z zębów starszych kociąt.
  • Mniejsze granulki w większości produkowanych suchych karm dla kociąt są dla nich łatwiejsze w gryzieniu i połykaniu.

Zalety karmy wilgotnej:

  • Silniejszy aromat.
  • Bardziej miękka konsystencja.
  • Wygodne w użyciu opakowania zawierające pojedynczą porcję czynią podawanie łatwiejszym.

Picie

Niezależnie od tego jaką postać karmy wybierzesz, zawsze zapewnij kotu stały dostęp do czystej, świeżej wody do picia, szczególnie, jeżeli podajesz mu karmę suchą.

  • Stosuj miskę, która jest wystarczająco płytka i szeroka, aby mniejsze kocięta mogły z niej komfortowo pić. 0 Jeżeli Twój kociak niechętnie pije, spróbuj użyć szerszej miski.
  • niektóre koty denerwują się gdy ich wibrysy (kocie wąsy) dotykają brzegów naczynia.
  • Metalowe miski mogą zniechęcić kota do picia, gdyż pochylając głowę ku misce, widzi on odbicia i cienie.
  • Mogą też zmieniać aromat wody. Umieść wodę z dala od miejsca karmienia, najlepiej w wyższym spokojnym miejscu, np. na parapecie. Pamiętaj, mleko nigdy nie jest substytutem wody. Kocięta po odsadzeniu nie potrzebują mleka, a prawdę mówiąc wiele ma nietolerancję laktozy (więc go nie trawi). Nawet specjalnie opracowane, ubogie w laktozę 'mleko dla kociąt' należy traktować jako przysmak, a nie napój, a ilość podawanego pokarmu uzupełniającego powinna zostać odpowiednio skorygowana (do ok. 10% porcji dziennej).

Karma 'pełnoporcjowa', czy 'uzupełniająca'?

Różnica pomiędzy karmą 'pełnoporcjową', a 'uzupełniającą' jest taka, że ta pierwsza dostarcza kotu wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje. Karma uzupełniająca, taka jak smakołyki, przekąski lub niektóre karmy oparte wyłącznie na rybie lub produktach pochodzenia zwierzęcego, nie jest zrównoważona pod względem odżywczym, a Twój kot będzie potrzebował dodatkowych składników z innego źródła. Jeżeli karmisz go karmą uzupełniającą, ogranicz jej ilość do podanej w zaleceniach producenta (przeważnie 10% porcji dziennej diety lub 15% pokrycia energetycznego) i upewnij się, że kociak zjada wystarczającą dla zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych ilość karmy pełnoporcjowej.

Zmiana karmy na inną

Kocięta mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy: łatwo może u nich dochodzić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu, jeżeli zmienisz im rodzaj karmy zbyt gwałtownie. W przypadku kociąt, które dopiero trafiły do nowego domu najlepiej jest pozostać przy karmie, którą otrzymywały u hodowcy lub w schronisku, o ile jest ona zrównoważona dietetycznie. Aby uzyskać darmową pomoc i poradę specjalisty dotyczącą zdrowia Twojego kocięcia, skontaktuj się z naszym zespołem PURINA® Pet Care. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, szczególnie jeśli Twój kociak odmawia jedzenia swojej zwykle podawanej karmy, lub zaczyna zjadać jej znacząco mniej (nie jedząc innych pokarmów czy przekąsek). Jeżeli chcesz zmienić karmę swojego kocięcia zrób to stopniowo na przestrzeni kilku tygodni, stosując się do poniższych wskazówek:

  • Przez okres kilku dni podawaj obydwie karmy oddzielnie, aby umożliwić kotu wypróbowanie nowego produktu. Gdy już spróbował, wymieszaj odrobinę nowej karmy z dotychczasową. Przez okres minimum 7- 10 dni zwiększaj proporcje, aż do momentu, w którym podawał będziesz wyłącznie nowy produkt. W niektórych przypadkach zmiana karmy może potrwać dłużej.
  • Jeżeli Twój kociak potrzebuje zmiany karmy z przyczyn zdrowotnych, skonsultuj się z lekarzem weterynarii odnośnie najlepszej metody i czasu przeprowadzenia próby zamiany, ponieważ przejście może być łatwiejsze już po tym jak zwierzę wyzdrowieje i będzie czuło się lepiej.
  • Jeżeli przechodzisz z karmy wilgotnej na suchą, Twój kociak będzie gryzł bardziej aktywnie, potrzebował więcej wody i może sporadycznie odwiedzać miskę, zamiast zjadać wszystko za jednym razem. Jeżeli przechodzisz z karmy suchej na wilgotną, spodziewaj się, że będzie on pił mniej wody i zjadał większą ilość karmy podczas jednego posiłku w krótszym czasie. Ponieważ suche karmy mają znacznie większą gęstość energetyczną, niż pokarmy wilgotne, Twój kociak może potrzebować zjadać jej proporcjonalnie 3-4 razy więcej, aby pozyskać tę samą ilość kalorii. Niezależnie od wieku Twojego kota, zawsze powinien mieć on dostęp do czystej i świeżej wody do picia.

Kiedy zacząć podawać karmę dla kotów dorosłych

Chociaż wiele kotów w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy może wyglądać na w pełni dojrzałe, wewnątrz są one wciąż kociętami. Ich kości wciąż się umacniają, a ich ciała zaokrąglają. Większość kotów uważa się za kocięta do osiągnięcia wieku 12 miesięcy, wtedy to powinny zacząć jeść karmę dla zwierząt dorosłych. Ten schemat czasowy może się różnić w zależności od sylwetki lub opinii lekarza weterynarii - jeżeli kociak zaczyna mieć nadwagę, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, który może zasugerować ograniczenie podawanych porcji lub przejście na mniej kaloryczną karmę dla kotów dorosłych. Wszelkie zmiany karmy muszą dokonywać się stopniowo, według wcześniejszych porad, aby uniknąć zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

Podawanie kocięciu smakołyków

Podawanie kotu smakołyków z ręki to wspaniały sposób budowania więzi pomiędzy wami. Jednakże, gdy chodzi o podawanie przysmaków, szczególnie u kociąt, którym sporo brakuje jeszcze do masy ciała i rozmiarów kota dorosłego, istnieją pewne, specyficzne problemy.

Resztki ze stołu

Z zasady nie podaje się kocięciom resztek ze stołu. Ludzkie pokarmy zwykle są obfite, bogate w kalorie i z niedoborem niezbędnych dla kotów składników odżywczych, więc ryzykujesz przekarmienie lub zaburzenie równowagi diety Twojego kocięcia. Rosnące kocięcia mają jeszcze mniejszą tolerancję, niż koty dorosłe.

Gotowe przysmaki

Większość smakołyków nie jest opracowywana z myślą o kociętach i może być bogata w kalorie. Większe rozmiary smakołyków dla kotów dorosłych mogą również spowodować zadławienie. Kocięta mają małe żołądki, więc są ograniczone pod względem objętości pokarmu, którą mogą zjeść w ciągu dnia.

Z wszystkich wymienionych przyczyn, podawanie smakołyków należy ograniczyć do starszych kociąt. Gdy tylko je podajesz kotu, powinny stanowić nie więcej niż 10- 15% jego dziennego zapotrzebowania energetycznego i zawsze powinieneś zmniejszać jego główny posiłek o równoważną ilość kalorii.

W celu uzyskania konkretnych zaleceń zawsze korzystaj z instrukcji podawania produktu umieszczonej na opakowaniu.