Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak mądrze karmić kociego leniuszka?

Jak mądrze karmić kociego leniuszka?

Połowa naszych kotów to domatorzy, którzy leniwie cały dzień spędzają leżąc na kanapie lub parapecie. Nawet jeśli zapewniamy naszemu kotu trochę zabawy i aktywności, to ponad jednak większość z nich cierpi na nadwagę lub otyłość.

Przyczyny kociej tendencji do tycia

Jakie proste triki pozwolą nam bez wysiłku kontrolować tendencję do tycia naszego kota, jednocześnie go aktywizując? Powiedzmy sobie szczerze. Główną przyczyną kociego tycia jest niekontrolowany dostęp do jedzenia. Tak więc podstawowym zadaniem, jest rozbicie dziennej porcji naszego kota, na wiele mniejszych posiłków. Ale żeby wiedzieć jak to zrobić, najpierw powinniśmy sprawdzić co podajemy i o ile za dużo. Następnie poważnie porozmawiać z wszystkimi domownikami i przyjąć odpowiednią strategię. Dlaczego jest to ważne? Bo doprowadzenie kota do nadwagi poprzez niekontrolowanie jego żywienia, to nasze niedbalstwo, które prowadzi do cierpienia i chorób zwierzęcia.

ILE? Czego? Jak?

Na opakowaniu każdej karmy znajduje się dokładna instrukcja dotycząca tego, jakiej wielkości jest porcja dzienna dla kota. Jeśli łączymy posiłki suche z posiłkami mokrymi, musimy proporcjonalnie dobrać ich odpowiednie porcje. Dlaczego może to być korzystne? Otóż karma sucha jest 3 x bardziej skoncentrowana w porcji i należy jej podawać kotu średnio 3x mniej niż karmy mokrej. A tymczasem, w większości domów praktyka jest odwrotna…

Ile? CZEGO? Jak?

Pamiętaj, też że niektóre niewinnie wyglądające przekąski z naszej ludzkiej lodówki, jak np. plaster szynki lub sera, są nie tylko kaloryczne, ale także szkodzą na kocie nerki. Oprócz tego, że zawierają składniki (nawet naturalne) mogące zaszkodzić naszemu kotu, to jeszcze mają taką kaloryczność w porcji jak jedna saszetka jedzenia mokrego. Tak więc zrób rachunek sumienia i dokładnie sprawdź co kot dostaje, a co powinien. Odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa, czy to sucha czy mokra, w odmierzonych porcjach jest bezpiecznym i optymalnym wyborem.

Ile? Czego? JAK?

Jak wybrać miskę dla kota? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jesttaka prosta. Wybór jest ogromny, ale obecnie największym zainteresowaniem cieszą się miski metalowe i ceramiczne. Nic dziwnego - są trwałe, łatwe w utrzymaniu i bardzo efektowne. I przeważnie są neutralne dla kociego nosa – nie zmieniają zapachu wody i pokarmu. Jednak materiał to nie wszystko. Liczy się także to, ile pokarmu zmieści się do środka. Unikaj zarówno zbyt małych, jak i zbyt dużych pojemników. Miska dla kota powinna mieć ok. 0,45l pojemności (ta z wodą może być odrobinę większa, by uniknąć rozlewania się płynu na podłogę).

Denerwująca miska

Wybierając miskę zwróć uwagę na to, czy spełnia swoje funkcje i odpowiada twojemu kotu. Co trzeci kot jest tak wrażliwy na zapachy, że nie chce pić czy jeść z misek metalowych (a nawet plastikowych o intensywnym zapachu). Zbyt głębokie miski sprawiają, że kot trąca wibrysami o ich kant podczas jedzenia i picia, co może go denerwować, a nawet sprawić, że zrezygnuje z jedzenia. Niektóre koty lubią wyjmować jedzenie z miski łapą i pić także z łapki - w takich sytuacjach równie ważna jak miska, okaże się podkładka pod miski.

Polowanie na posiłek

Obecnie jest mnóstwo ciekawych rozwiązań dotyczących interaktywnego karmienia kotów, o których możesz przeczytać także tutaj. Oprócz wyboru odpowiednich akcesoriów, powinniśmy zorganizować je w optymalnych punktach terytorium naszego kota.

Ciekawym rozwiązaniem może być poukrywanie kilku mniejszych misek z jedzeniem w różnych punktach mieszkania, tak aby Twój kot musiał wskoczyć na szafkę/krzesło, lub do wanny, aby zjeść swoją porcję. Możesz ustawić slalom z rolek papieru toaletowego i przeprowadzić swojego kota przez niego za pomocą wędki z piórek, a na końcu tego wyzwania powinna czekać kocia przekąska. Pamiętaj, by ćwiczyć między posiłkami, wtedy motywacja będzie silniejsza, a aktywność bezpieczniejsza.

Tendencja do tycia po sterylizacji

Już na przestrzeni miesiąca od zabiegu, koty zaczynają więcej jeść i o ile mają ku temu okazję, przybierają na wadze. Do tej okazji może przyczynić się nieograniczony dostęp do pokarmu oraz jego wysoka zawartość tłuszczu w kociej diecie. Najnowszy stan wiedzy zebrany w „Stanowisku Rady Naukowej FEDIAF – Węglowodany”, omawia to zagadnienie. Dlatego tak ważne jest aby w karmach dla kotów po zabiegu, dostarczać wysoki poziom białka w stosunku do umiarkowanie niskiego poziomu tłuszczu. Jeśli nasz kot ma wilczy apetyt i lubi jeść więcej, powinniśmy podawać mu posiłki wilgotne, które są większe objętościowo i a niekoniecznie bardziej kaloryczne. Zobacz poniżej w tabeli z uśrednionymi wartościami jakiej wielkości są przeciętne dzienne porcje karmy typu Sterilised, takich jak Purina® CatChow® Sterilised, Purina® ONE® Sterilised oraz Purina® Pro Plan® Sterilised.

Ile powinien jeść kot tabela

Przeciętny, nawet mało ruchliwy kot nie powinien mieć tendencji do tycia, o ile będziemy się stosować do powyższych zaleceń i mniej więcej (+/- 10-15%) dawkowania jedzenia (szczegółowe zalecenia znajdziesz na opakowaniu konkretnej karmy.                            

Jeśli Twój kot już od dawna jest kocim leniuszkiem i cierpi w wyniku nadwagi bądź otyłości – jego zapotrzebowanie dzienne na kalorie będą o prawie połowę niższe. Dlatego aby bezpiecznie go odchudzić konieczne będzie sięgnięcie po specjalną dietę weterynaryjną Purina® Pro Plan® Veterinary Diet Feline OM St/Ox Obesity Management, pod kontrolą lekarza weterynarii.