Ile wody powinien pić Twój kot?

Gdy pogoda się ociepli, Twój kot prawdopodobnie będzie chciał pić więcej wody. Jednak czasami, jeśli twój kot dużo pije, może to sygnalizować podstawowy problem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o poborze wody przez kota i jak rozpoznać problemy.
kot woda
kot woda
kot woda

Ile powinny pić koty?

Każdy kot jest inny i każdy wypije różne ilości w zależności od stylu życia, stanu zdrowia i czynników środowiskowych. Na przykład kot mieszkający w chłodnym domu może nie pić tak dużo, jak bardzo aktywny kot, który spędza dużo czasu na zewnątrz. Twój lekarz weterynarii będzie w stanie określić, ile wody potrzebuje Twój kot na podstawie jego diety, stylu życia i zdrowia fizycznego.

Pamiętaj, że większość wody, którą Twój kot pobiera, pochodzić z pokarmu. Karma mokra zawiera wodę, a więc kot spożywający karmę mokrą nie będzie musiał pić tak dużo, jak kot, który je wyłącznie suchą karmę. Sucha karma zawiera niewiele wody. Konieczne jest więc jej uzupełnienie piciem. Twój kot powinien instynktownie wiedzieć, że potrzebuje więcej wody i powinien pić tyle, żeby to zrekompensować – w końcu czuje pragnienie tak samo jak my.

Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na ilość wypijanego przez kota. Podobnie jak my, kot będzie pić więcej, jeśli jest gorąco lub jeśli był bardziej aktywny fizycznie - weź to pod uwagę.

Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem i dowiedz się ile w przybliżeniu Twój kot powinien pić dziennie w zależności od wagi:

 • Kociak (do 3 miesięcy) - 1.4kg
 • Kociak (6 miesięcy) - 2.7kg
 • Kot średni - 4kg
 • Duży kot - 6kg

Symptomy zwiększonego pragnienia

Kontrolowanie spożycia wody przez kota może być trudne. W końcu nie możemy mieć ich na oku w każdej minucie dnia, a jeśli masz więcej niż jednego kota, prawie niemożliwe jest określenie, kto co je i co pije!

Zamiast próbować mierzyć, ile płynów wypija kot, zwróć uwagę na inne oznaki, że kot pije dużo więcej niż zwykle. Trzy główne z nich to:

 • Zrób więcej wycieczek do miski z wodą jak zwykle.
 • Potrzeba częstszego uzupełniania miski na wodę.
 • Picie z nietypowych miejsc, takich jak krany lub stawy, jeśli wcześniej tego nie robiono. Wiele kotów i tak to robi, więc jeśli jest to normalne zachowanie Twojego kota, nie martw się!

Czy mój kot jest chory?

kot pije dużo wodyWiększość kotów bardzo dobrze tuszuje choroby, więc zwiększone pragnienie może być pierwszym zauważonym objawem. Jeśli uważasz, że Twój kot pije dużo więcej niż zwykle, zwróć uwagę na te inne typowe objawy:


 • Zmiany apetytu – jedzenie więcej lub mniej niż zwykle.
 • Zmiany w zachowaniu – na przykład bycie agresywnym, gdy zwykle są spokojni.
 • Zmiany wzorców snu – zwłaszcza, jeśli śpią dużo lub śpią w nietypowych miejscach.
 • Choroba lub biegunka.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zabierz kota do weterynarza.


Co może powodować nadmierne pragnienie kota?

Jeśli Twój kot pije dużo wody i wykazuje inne objawy choroby, powinien zostać zbadany i zdiagnozowany przez weterynarza. W szczególności nadmierne pragnienie u kotów może być objawem:

 • Choroba nerek
 • Cukrzyca
 • Nadczynność tarczycy
 • Choroba dróg moczowych


Co powinienem zrobić, jeśli mój kot dużo pije?

Jeśli Twój kot nadmiernie pije i nie ma żadnych innych nietypowych objawów, spróbuj pomyśleć o przyczynie. Czy w twoim domu jest bardzo ciepło? Czy jedzą tylko suchą karmę? Czy ich picie wzrosło, ponieważ jest lato?

Jeśli możesz wyraźnie przypisać nadmierne picie Twojego kota do czynnika środowiskowego, wystarczy mieć oko na jego ogólny stan zdrowia i zachowanie. Tak długo, jak Twój kot jest zdrowy i szczęśliwy i dostaje dużo świeżej wody, kiedy tego chce, powinno być dobrze. Możesz to zanotować i poprosić weterynarza podczas następnej wizyty kontrolnej, aby uspokoić umysł.

Jeśli Twój kot wydaje się być chory, jak najszybciej zarezerwuj go u weterynarza. Pamiętaj, aby powiedzieć im, że Twój kot dużo pił i zwróć uwagę na inne nietypowe objawy. Będą w stanie zdiagnozować Twojego kota i znaleźć możliwe leczenie.

Inne wskazówki

Jeśli Twój kot dużo pije z nietypowych źródeł – takich jak cieknący kran – upewnij się, że nie ma nic złego w wodzie, którą podajesz mu do picia. Wiele kotów unika miski z wodą, która nie jest wypucowana i podobnie jak my, zdecydowanie wolą świeżą wodę.

Jeśli Twój kot niedawno zmienił karmę mokrą na suchą, może odczuwać zwiększone pragnienie. Miej na to oko, ale pamiętaj, że koty, które jedzą suchą karmę, muszą więcej pić.