Zabawa jako aktywność fizyczna u kota

Zabawa jest dla kota bardzo ważna - od kocięcia aż do wieku podeszłego. Właściwie, zabawa z kotem to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie wiążą się z jego posiadaniem.
Zabawa jako aktywność fizyczna
Zabawa jako aktywność fizyczna
Zabawa jako aktywność fizyczna

Zabawa jest dla kota bardzo ważna - od kocięcia aż do wieku podeszłego. Właściwie, zabawa z kotem to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie wiążą się z jego posiadaniem. Niesie ze sobą również ogromne korzyści dla zdrowia, zachęcając kota do bycia aktywnym, pozostawania zwinnym i utrzymania zdrowej sylwetki. Co jeszcze ważniejsze, zabawa może pomóc zachęcić koty do wyrażania ich naturalnych instynktów łowieckich, ale bez cierpienia żywych ptaków i myszy. Zabawy Twojego kota mogą być zachwycające, urocze i dawać radość Wam obojgu!

Kocięta zaczynają się bawić w wieku około czterech tygodni, spędzając większość czasu na ściganiu i rzucaniu się na rodzeństwo z miotu, matkę i właściciela. Gdy osiągną wiek od siedmiu do ośmiu tygodni, będą przenosić swoje zainteresowanie z zabaw socjalnych na zabawę z przedmiotami nieożywionymi, gotowe do polowania, gdyby musiały być zależne tylko od samych siebie.

Zatem ulubionymi zabawami Twojego kota będą prawdopodobnie te, które są oparte na ich naturalnych instynktach łowieckich. Jednakże, rodzajów zabaw i zabawek, które możesz wykorzystać jest nieskończenie wiele - po prostu przekonaj się, które najlepiej sprawdzają się u Twojego ulubieńca...

  1. Fascynujące dla kotów są zabawki nakręcane.


  2. Wiaderko napełnione pogniecionym papierem lub piłeczkami pingpongowymi może być przydatną odmianą.


  3. Gdy kociak próbuje na Ciebie polować, rzuć mu piłkę, aby za nią pobiegł. Staraj się odwrócić uwagę kota od wykonywania niepożądanej czynności, bez karcenia go. Kot nie rozumie kar.


  4. Postaw na podłodze duże pudło kartonowe, aby kot mógł wchodzić do środka i drapać je.


  5. Sklej ze sobą kilka pudeł, połącz je otworami, aby kocięta mogły się w nich bawić w chowanego.


  6. Machaj 'wędką' z piórami lub dzwonkami na końcu sznurka. Nigdy nie pozostawiaj zabawek ani sznurków czy tasiemek na wierzchu sam na sam z kotem, gdyż stanowią potencjalne zagrożenie zadławieniem lub uduszeniem.


  7. Niektóre koty lubią pogoń i skakanie na promień świetlny z małej latarki lub ostrożnie używanego wskaźnika laserowego. Pamiętaj aby tego typu zabawa nie trwała dłużej niż 3 minuty.


  8. . Pomiędzy zabawami usuwaj zabawki z pola widzenia kota, aby się do nich nie przyzwyczajał i aby były dla niego nadal ekscytujące, gdy wyjmiesz je ponownie.


  9. Nigdy nie używaj palców u rąk i nóg jako zabawek, w przeciwnym przypadku kot będzie się w przyszłości na nie rzucał!