Jak ruszyć kota z kanapy

Zabawa jest dla kota bardzo ważna - od kocięcia aż do wieku podeszłego. Właściwie, zabawa z kotem to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie wiążą się z jego posiadaniem. Niesie ze sobą również ogromne korzyści dla zdrowia, zachęcając kota do bycia aktywnym, pozostawania zwinnym i utrzymania zdrowej sylwetki. Co jeszcze ważniejsze, zabawa może pomóc zachęcić koty do wyrażania ich naturalnych instynktów łowieckich, ale bez cierpienia żywych ptaków i myszy. Zabawy Twojego kota mogą być zachwycające, urocze i dawać radość Wam obojgu!
Zabawa jako aktywność fizyczna
Zabawa jako aktywność fizyczna
Zabawa jako aktywność fizyczna

Kocięta zaczynają się bawić w wieku około czterech tygodni, spędzając większość czasu na ściganiu i rzucaniu się na rodzeństwo z miotu, matkę i właściciela. Gdy osiągną wiek od siedmiu do ośmiu tygodni, będą przenosić swoje zainteresowanie z zabaw socjalnych na zabawę przedmiotami nieożywionymi, gotowe do polowania, gdyby musiały być zależne tylko od samych siebie.

Zatem ulubionymi zabawami Twojego kota będą prawdopodobnie te, które są oparte na ich naturalnych instynktach łowieckich. Jednakże, rodzajów zabaw i zabawek, które możesz wykorzystać jest nieskończenie wiele - po prostu przekonaj się, które najlepiej sprawdzają się u Twojego ulubieńca...

Jak ruszyć kota z kanapy

•    Fascynujące dla kotów są zabawki nakręcane.

•    Miska, pudło lub wiaderko napełnione pogniecionym papierem, zużytymi rolkami papieru toaletowego lub piłeczkami pingpongowymi może być przydatną odmianą.

•    Gdy kociak próbuje na Ciebie polować, rzuć mu piłeczkę z dzwonkiem lub myszkę, aby za nią pobiegł. Staraj się odwrócić uwagę kota od wykonywania niepożądanej czynności, bez karcenia go. Kot nie rozumie kar, a traci do Ciebie zaufanie, gdy go krzywdzisz.

•    Postaw na podłodze duże pudło kartonowe, aby kot mógł wchodzić do środka i drapać je. 

•    Sklej ze sobą kilka pudeł, połącz je otworami, aby kocięta mogły się w nich bawić w chowanego.

•    Podaj jedzeni kotu w sposób interaktywny – poukrywane w tubkach z papieru toaletowego czy rozłożone po kilka granulek wytłoczce na jajka. Ważne, aby z pomocą misek interaktywnych Twój kot musiał pokombinować, wytoczyć posiłek i troszkę się przy tym poruszać.

•    Machaj 'wędką' z piórami lub dzwonkami na końcu sznurka. Nigdy nie pozostawiaj zabawek ani sznurków czy tasiemek na wierzchu sam na sam z kotem, gdyż stanowią potencjalne zagrożenie zadławieniem lub uduszeniem.

•    Niektóre koty lubią pogoń i skakanie na promień świetlny z małej latarki lub ostrożnie używanego wskaźnika laserowego, a nawet zajączka z lusterka. Pamiętaj, aby tego typu zabawa nie trwała dłużej niż 3 minuty, a aby uniknąć frustracji kończyła się możliwością złapania jadalnej przekąski takiej jak Purina® Felix® Play Tubes

•    Pomiędzy zabawami usuwaj zabawki z pola widzenia kota, aby się do nich nie przyzwyczajał i aby były dla niego nadal ekscytujące, gdy wyjmiesz je ponownie za parę dni.

•    Nigdy nie używaj palców u rąk i nóg jako zabawek, w przeciwnym przypadku kot będzie się w przyszłości na nie rzucał!