Porady dotyczące prawidłowo przebiegającej ciąży

Ważna jest opieka nad ciężarną kotką, zapewnienie jej dobrego żywienia i doskonałej opieki medycznej. Większość kotów dobrze daje sobie radę przez cały czas trwania ciąży, ale jest kilka sposobów upewnienia się, że wszystko idzie tak gładko, jak tylko możliwe.
Porady dotyczące prawidłowo przebiegającej ciąży
Porady dotyczące prawidłowo przebiegającej ciąży
Porady dotyczące prawidłowo przebiegającej ciąży

Ważna jest opieka nad ciężarną kotką, zapewnienie jej dobrego żywienia i doskonałej opieki medycznej. Większość kotów dobrze daje sobie radę przez cały czas trwania ciąży, ale jest kilka sposobów upewnienia się, że wszystko idzie tak gładko, jak tylko możliwe.

Żywienie

Dobre żywienie nigdy nie jest tak ważne, jak podczas ciąży. Tak jak kocięta, ciężarne kotki potrzebują dodatkowej dawki białka, energii i składników odżywczych, aby pomóc im przejść ten okres obciążenia fizycznego. Komercyjna formuła dla kociąt jest lepszym źródłem dodatkowych składników pokarmowych potrzebnych zarówno podczas ciąży, jak i przez kilka tygodni po porodzie. Dodatkowa energia i wyższa zawartość innych kluczowych składników to właśnie to, czego ciężarna kotka potrzebuje. Karmy dla kociąt mają często także dodatkową zaletę w okresie odsadzania: miot naśladując matkę próbuje karmy, którą będzie jadł w czasie dorastania bez ryzyka pojawienia się niestrawności. Jeżeli Twój kot cierpi na łagodne postaci nadwrażliwości na pokarmy i jest żywiony formułą ’delikatną’, możesz skorzystać z wielu dostępnych formuł dla kociąt wrażliwych. Jednakże, jeżeli Twój kot jest z przyczyn zdrowotnych na określonej diecie, zanim dokonasz jakichkolwiek zmian skonsultuj się z prowadzącym lekarzem weterynarii. Od momentu zapłodnienia spożycie karmy przez Twojego ciężarnego kota będzie stopniowo rosło - osiągając około 50% powyżej normy na koniec okresu ciąży (chociaż nie jest niczym niezwykłym osiągnięcie wzrostu o 100% powyżej normalnego spożycia). O ile dostarczasz wystarczającą ilość karmy, większość kotów powinna regulować dzienne spożycie, dopasowując je do swoich potrzeb. Jednakże, odpowiednie żywienie podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kota i potomstwa, więc jeżeli apetyt ciężarnej kotki spada, traci ona masę ciała lub czujesz, że je za mało, natychmiast kontaktuj się z lekarzem.

Aby zapewnić niezbędny wzrost ilości energii i w związku z uciskiem wywieranym na żołądek przez nienarodzone kocięta, najlepiej podawać mniejsze objętościowo posiłki przez cały dzień i zapewnić stałą dostępność pokarmu w dzień i w nocy. Nie zapominaj, że potrzebuje ona także dużych ilości świeżej wody (najlepiej dostaw drugą miskę blisko legowiska), szczególnie gdy je suchą karmę. Wraz ze zwiększonym spożyciem karmy powinien mieć miejsce stabilny wzrost masy ciała. Część tej masy stanowi tłuszcz, który kotka magazynuje, aby móc wykarmić kocięta w czasie laktacji. Ten wzrost masy ciała jest rzeczą całkowicie normalną i możesz spodziewać się, że będzie wynosił podczas ciąży w sumie od 40% do 50% w porównaniu z masą ciała przed zajściem w ciążę. Kotka powinna stracić nadmiar masy ciała w szczycie laktacji okresie 3-4 tygodniu.

Szczepienia

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie szczepienia Twojego kota były aktualne przed przystąpieniem do rozrodu. Zdrowe matki przekazują odporność kociętom wraz z pierwszym pokarmem, który wytwarzają, więc dobrze jest upewnić się, że przeciwciała są na swoim optymalnym poziomie. Jednak pamiętaj, że jeżeli Twój kot już jest w ciąży i zbliża się termin szczepień, zawsze przedyskutuj tą kwestię z lekarzem, gdyż niektóre szczepionki nie są bezpieczne podczas ciąży.

Inne leki

Odrobaczanie kota podczas ciąży jest ważne, aby zapobiec przeniesieniu robaków na kocięta przez łożysko lub wraz z mlekiem. Leki te muszą być jednak bezpieczne do stosowania podczas ciąży, a zatem muszą zostać wskazane przez lekarza weterynarii. Konieczne podczas ciąży może być również stosowanie środków przeciwpchelnych, one również powinny być wskazane przez lekarza dla zapewnienia, że stosowany przez Ciebie produkt jest bezpieczny dla nienarodzonych kociąt i kotki. Unikaj wszelkich suplementów i bezpłatnych leków, gdyż mogą być one niebezpieczne. Przed podaniem czegokolwiek swojej ciężarnej kotce zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Powikłania

Powikłania ciąży są rzadkie, zwykle ograniczają się do poronień na jej początku. W takie przypadki mogą być zaangażowane choroby zakaźne, więc jeżeli Twoja kotka poroni, zawsze kontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze stosuj najlepszą praktykę hodowlaną odnośnie higieny i oddzielenia kotów ciężarnych od pozostałych, podobnie jak badań w kierunku chorób zakaźnych tam, gdzie to wskazane.Ryzyko wystąpienia u kotów problemu z niskim poziomem wapnia podczas/ po ciąży (tężyczki) jest znacznie mniejsze, niż u psów, ale jest możliwe, a dotknięte nim kotki wykazują objawy drżenia, niepokoju, pobudzenia, a w końcu, przy braku leczenia, napadów drgawkowych. Grozi to śmiercią kotki i nienarodzonych kociąt. Dieta uboga w wapń oparta o świeże mięso bez suplementów będzie predysponowała je do wystąpienia tego zaburzenia, ale jest ono spotykane również u kotów otrzymujących normalną karmę, której spożycie lub strawność jest zbyt niska. Wszystkie ciężarne koty powinny być żywione pełnoporcjową, zbilansowaną karmą dla kotów.

Powikłania podczas porodu są u kotów rzadkie. Od czasu do czasu konieczne może być przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia, jeżeli kanał rodny jest zwężony wskutek przebytego urazu (takiego jak złamania miednicy), lub jeżeli dana rasa charakteryzuje się wyjątkowo dużym rozmiarem głowy lub ciała lub jeżeli istnieją inne przeciwskazania do rodzenia metodą naturalną.

Po porodzie

Nowonarodzone kocięta są całkowicie zależne od mleka dostarczanego przez matkę przez pierwsze cztery tygodnie życia. Wytwarzanie pokarmu, nie mówiąc o konieczności radzenia sobie z miotem ciekawskich kociąt, oznacza dla nowo upieczonej matki zapotrzebowanie na dużą ilość energii, więc zwykle najlepiej jest pozostać przy karmie dla kociąt przez pewien czas po porodzie. W zależności od liczby kociąt w miocie, może ona jeść w okresie laktacji aż cztery razy więcej, niż zazwyczaj. Dopiero po odsadzeniu kociąt, gdy kotka straci zainteresowanie opieką nad kociętami, a one zaczną skubać stały pokarm, powinieneś wrócić do zwykłej karmy. Więcej informacji znajdziesz w części ’Karmienie podczas ciąży i laktacji’.