Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Szary kot toczący się po łóżku.

Porady dotyczące prawidłowo przebiegającej ciąży u kota

Ważna jest opieka nad ciężarną kotką, zapewnienie jej dobrego żywienia i doskonałej opieki medycznej. Większość kotów dobrze daje sobie radę przez cały czas trwania ciąży, ale jest kilka sposobów upewnienia się, że wszystko idzie tak gładko, jak tylko możliwe. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które mogą przydać Ci się podczas dbania o ciężarną kotkę.

Żywienie ciężarnej kotki

Dobre żywienie nigdy nie jest dla kota tak ważne, jak podczas ciąży. Tak jak kocięta, ciężarne kotki potrzebują dodatkowej dawki białka, energii i składników odżywczych, aby pomóc im przejść ten okres wzmożonego obciążenia fizycznego. Komercyjna formuła dla kociąt jest lepszym źródłem dodatkowych składników pokarmowych potrzebnych zarówno podczas ciąży, jak i przez kilka tygodni po porodzie. Dodatkowa energia i wyższa zawartość innych kluczowych składników to właśnie to, czego ciężarna kotka potrzebuje w okresie okołoporodowym.

Karmy dla kociąt mają często także dodatkową zaletę w okresie odsadzania: miot naśladując matkę próbuje karmy, którą będzie jadł w czasie dorastania bez ryzyka pojawienia się niestrawności. Jeżeli Twój kot cierpi na łagodne postaci nadwrażliwości na pokarmy i jest żywiony formułą ’delikatną’, możesz skorzystać z wielu dostępnych formuł dla kociąt wrażliwych. Jednakże, jeżeli Twoja kotka jest z przyczyn zdrowotnych na określonej diecie, zanim dokonasz jakichkolwiek zmian skonsultuj się z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Od momentu zapłodnienia spożycie karmy przez Twojego ciężarnej kotki będzie stopniowo rosło - osiągając około 50% powyżej normy na koniec okresu ciąży (chociaż nie jest niczym niezwykłym osiągnięcie wzrostu o 100% powyżej normalnego spożycia). O ile dostarczasz wystarczającą ilość karmy, większość kotów powinna regulować dzienne spożycie, dopasowując je do swoich potrzeb. Jednakże, odpowiednie żywienie podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kota i potomstwa, więc jeżeli apetyt ciężarnej kotki spada, traci ona masę ciała lub czujesz, że je za mało, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Nagły wzrost masy ciała kotki

Aby zapewnić niezbędny wzrost ilości energii i w związku z uciskiem wywieranym na żołądek przez nienarodzone kocięta, najlepiej podawać mniejsze objętościowo posiłki przez cały dzień i zapewnić stałą dostępność pokarmu w dzień i w nocy. Nie zapominaj, że potrzebuje ona także dużych ilości świeżej wody (najlepiej dostaw drugą miskę blisko legowiska), szczególnie gdy je suchą karmę. Wraz ze zwiększonym spożyciem karmy powinien mieć miejsce stabilny wzrost masy ciała zwierzęcia.

.

Część tej masy stanowi tłuszcz, który kotka magazynuje, aby móc wykarmić kocięta w czasie laktacji. Ten wzrost masy ciała jest rzeczą całkowicie normalną i możesz spodziewać się, że będzie wynosił podczas ciąży w sumie od 40% do 50% w porównaniu z masą ciała przed zajściem w ciążę. Kotka powinna stracić nadmiar masy ciała w szczycie laktacji, tzn. około 3-4 tygodnia.

Szczepienia

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie szczepienia Twojego kota były aktualne przed przystąpieniem do rozrodu. Zdrowe matki przekazują odporność kociętom wraz z pierwszym pokarmem, który wytwarzają, więc dobrze jest upewnić się, że przeciwciała są na swoim optymalnym poziomie. Jednak pamiętaj, że jeżeli Twój kot już jest w ciąży i zbliża się termin szczepień, zawsze przedyskutuj tą kwestię z lekarzem, gdyż niektóre szczepionki nie są bezpieczne podczas ciąży.

Przyjmowanie leków w trakcie ciąży

Odrobaczanie kota podczas ciąży jest ważne, aby zapobiec przeniesieniu robaków na kocięta przez łożysko lub wraz z mlekiem. Leki te muszą być jednak bezpieczne do stosowania podczas ciąży, a zatem muszą zostać wskazane przez lekarza weterynarii. Konieczne podczas ciąży może być również stosowanie środków przeciwpchelnych, one również powinny być wskazane przez lekarza dla zapewnienia, że stosowany przez Ciebie produkt jest bezpieczny dla nienarodzonych kociąt i Twojej kotki. Unikaj wszelkich suplementów i bezpłatnych leków, gdyż mogą być one niebezpieczne. Przed podaniem czegokolwiek swojej ciężarnej kotce zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Groźne powikłania poporodowe

Powikłania ciąży są rzadkie, zwykle ograniczają się do poronień na jej początku.

W takie przypadki mogą być zaangażowane choroby zakaźne, więc jeżeli Twoja kotka poroni, zawsze kontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze stosuj najlepszą praktykę hodowlaną odnośnie higieny i oddzielenia kotów ciężarnych od pozostałych, podobnie jak badań w kierunku chorób zakaźnych tam, gdzie to wskazane.

Generalnie powikłania podczas porodu są u kotów rzadkie. Od czasu do czasu konieczne może być przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia, jeżeli kanał rodny jest zwężony wskutek przebytego urazu (takiego jak złamania miednicy), lub jeżeli dana rasa charakteryzuje się wyjątkowo dużym rozmiarem głowy lub ciała lub jeżeli istnieją inne przeciwskazania do rodzenia metodą naturalną.

Opieka nad kotem po porodzie

Nowonarodzone kocięta są całkowicie zależne od mleka dostarczanego przez matkę przez pierwsze cztery tygodnie życia.

Wytwarzanie pokarmu, nie mówiąc o konieczności radzenia sobie z miotem ciekawskich kociąt, oznacza dla nowo upieczonej matki zapotrzebowanie na dużą ilość energii, więc zwykle najlepiej jest pozostać przy karmie dla kociąt przez pewien czas po porodzie.

W zależności od liczby kociąt w miocie, kotka może ona jeść w okresie laktacji aż cztery razy więcej, niż zazwyczaj. Dopiero po odsadzeniu kociąt, gdy kotka straci zainteresowanie opieką nad kociętami, a one zaczną skubać stały pokarm, powinieneś wrócić do zwykłej karmy. Więcej informacji znajdziesz w części ’Karmienie podczas ciąży i laktacji’.