NPPE Breed Library Info Page

Maine coon

Maine coon

Największe ze wszystkich ras kotów, Maine coony mają silne, muskularne ciało i solidne nogi. Głowa ma kanciasty pysk i duże uszy, szeroko i wysoko rozstawione. Sierść długa i gęsta składająca się z podszerstka pokrytego pokaźnym, lściącym i wodoodpornym włosem orywowym. Włos na głowie, karku i barkach jest krótrzy i dłuższy w dolnej części pleców, bokach i na ogonie. Futro na brzuszku i "portkach" jest pełne i kudłate. Na szyi mają kryzę, która zaczyna się przy podstawie uszu - u kocurów większa niż u kotek. Sierść na ogonie jest długa i opadająca. Uszy mają zakończone pędzelkami. Na łapkach również mają pędzelki, co daje efekt białych skarpetek. Koty rasy Maine Coon występują w ponad 30 kolorach. Oczy mają zielone, złote lub miedziane - przy białym umaszczeniu możliwe są niebieskie lub dwukolorowe.

Maine coon
  • Długość sierści: długa
  • Zalecane szczotkowanie: częściej niż raz w tygodniu
Maine coon
  • Hałaśliwość: niska
Maine coon
  • Aktywność: średnia

Podsumowanie

Największe ze wszystkich ras kotów, Maine coony mają silne, muskularne ciało i solidne nogi. Głowa ma kanciasty pysk i duże uszy, szeroko i wysoko rozstawione. Sierść długa i gęsta składająca się z podszerstka pokrytego pokaźnym, lściącym i wodoodpornym włosem orywowym. Włos na głowie, karku i barkach jest krótrzy i dłuższy w dolnej części pleców, bokach i na ogonie. Futro na brzuszku i portkach jest pełne i kudłate. Na szyi mają kryzę, która zaczyna się przy podstawie uszu - u kocurów większa niż u kotek. Sierść na ogonie jest długa i opadająca. Uszy mają zakończone pędzelkami. Na łapkach również mają pędzelki, co daje efekt białych skarpetek. Koty rasy Maine Coon występują w ponad 30 kolorach. Oczy mają zielone, złote lub miedziane - przy białym umaszczeniu możliwe są niebieskie lub dwukolorowe.

Pochodzenie

Długowłosi przodkowie main coonów zostali sprowadzeni przez żeglarzy do stanu Maine w USA w latach 50-ych XIX wieku. Koty te łączyły się w pary z tamtejszymi kotami krótkowłosymi. Powstało potomstwo duże, dobrze zbudowane z półdługim włosem i puszystym ogonem przypominajacym ogon szopa-pracza, stąd nazwa: main - stan Main, Coon - szop-pracz. U kotów rozwinęło się grube, zwarte futro, dzięki czemu mogły przetrwać ciężkie zimy w Maine. Już w latach 60-ych XIX wieku zaczęto wystawiać main coony i rasa szybko zyskała populraność. W Wielkiej Brytanni pojawiły się dopiero w latach 80-ych XX wieku.

Kraj pochodzenia

Ameryka

Charakter

Maine coon'y mają słodką naturę, są bardzo radosne i przyjacielskie. Lubią towarzystwo człowieka i sprawdzają się jako zwierzęta domowe. Możliwe, że z powodu swojego prostego pochodzenia często zwijają się w kłebek w najdziwniejszych miejscach. Lubią życie na zewnątrz, wspinanie się i polowania. Są znane z charakterystycznego rozkosznego i cichego świergotania.

Zdrowie

U kotów rasy main coon obserwuje się wysokie występowanie choroby serca - kardiomopatii przerostowej. Mają również dużą skłonność do dysplazji. Przed kupnem kota warto zapytać hodowcę o te choroby.

Dodatkowe informacje

Jeśli rozważacie rozmnażanie swojego main coona, należy zapytać weterynarza o dostępne badania, aby zapewnić sobie zdrowy miot.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Ze względu na ich wielkość, main coony dobrze same sobie radzą z futrm, aczkolwiek, aby utrzymać je w dobrej kondyncji należy co jakiś czas je szczotkować. Jak wszystkie koty zaleca się je regularnie szczepić i odrobaczać.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.