La Perm

La Perm

Koty rasy La Perm są zgrabnej postury, podobne do kotów Syjamskich, o głowie w kształcie zaokrąglonego klina. Kręcona sierść w obu typach (długo i krótkowłosym) może różnić się długością, a jej obftość zależy od pory roku i dojrzałości kota, ale nie mają one sierści zimowej. Włosy skręcają się w loki oraz długie mocno kręcone sprężynki. Najbardziej skręcone loki występują na podbrzuszu, gardle i wokół uszu. Ogon długowłosych La Permów przypomina kręcony pióropusz, a krótkowłosych szczotkę do butelek. Oba typy mają długie kręcone wąsy. La Permy wsytępują w różnych umaszczeniach. Oczy mają w najróżniejszych odcieniach od złotego poprzez błękity, a także dwukolorowe.

La Perm
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: raz w tygodniu
La Perm
  • Hałaśliwość: średnia
La Perm
  • Aktywność: średnia

Podsumowanie

Koty rasy La Perm są zgrabnej postury, podobne do kotów Syjamskich, o głowie w kształcie zaokrąglonego klina. Kręcona sierść w obu typach (długo i krótkowłosym) może różnić długością, a jej obftość zależy od pory roku i dojrzałości kota, ale nie mają one sierści zimowej. Włosy skręcają się w loki oraz długie mocno kręcone sprężynki. Najbardziej skręcone loki występują na podbrzuszu, gardle i wokół uszu. Ogon długowłosów La Permów przypomina kręcony pióropusz, a krótkowłosych szczotkę do butelek. Oba typy mają długie kręcone wąsy. La Permy wsytępują w różnych umaszczeniach. Oczy mają w najróżniejszych odcieniach od złotego poprzez błękity, a także dwukolorowe.

Pochodzenie

Kręcona czy falowana sierść u La Permów to ich znak rozpoznawczy. Protoplasta rasy został znaleziony w miocie zwykłych kotów na farmie w Oregonie, w 1986 roku. Jeden kociak w miocie sześciu urodził się łysy. Po ośmiu tygodniach kociak zaczął porastać miękim, kręconym futrem. W wieku 3-4 miesięcy wszystkie kocięta rasy La Perm mają już pełną sierść. W przeciwieństwie do innych ras z kręconym włosem, na przykład Devon Rex czy Cornish Rex, La Permy mogą być długo i krótkowłose. Poza Ameryką rasa nie jest powszechna.

Kraj pochodzenia

USA

Charakter

La Permy są łagodnymi kotami. Kochają ludzi i szukają ich towarzystwa. Są bardzo uczuciowe, lubią być przytulane, z ochotą uczą się aportowania i innych sztuczek. Z natury są ciekawskie i lubią widzieć co wokół się nich dzieje. Są raczej ciche, ale gdy chcą na siebie zwrócić uwagę potrafią być bardzo głośne.

Zdrowie

Choroby dziedziczne nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Sierść La Permów wymaga minimalnej pielęgnacji. Ich szata niełatwo matowieje i lnieją mniej niż inne rasy. Kąpiele i wycieranie ręcznikiem pomogą utrzymać loki, suszenie suszarką sprawia, że włosy stają się kędzierzawe. Jak w przypadku wszystkich kotów zalecane są regularne szczepienia i odrabaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.