Japoński bobtail długowłosy

Japoński bobtail długowłosy

Kot japoński bobtail jest zgrabny i umięśniony. Głowa precyzyjnie ukształtowana z dużymi, wyprostowanymi uszami i wielkimi owalnymi oczami o wyrazistym spojrzeniu. Ogon, normalnie noszony, ma od 5 do 8 cm. Gdy kot jest rozluźniony nosi go w górze. Włosy na ogonie są gęstsze i dłuższe niż na reszcie ciała i rosną we wszystkich kierunkach tworząc efekt pompona czy ogonka królika. Japońskie bobtaile mogą być krótko i długowłose. Sierść mają miękką i jedwabistą i w różnych maściach. W Japonii preferowane jest umaszczenie tricolor lub szylkretowe oraz białe (tak zwane Mi-ke), mieszanka czarnego, rudego i białego, co symbolizuje szczęście - takie umaszczenie zwykle występuje tylko u kotek.

Japoński bobtail długowłosy
  • Długość sierści: długa
  • Zalecane szczotkowanie: raz w tygodniu
Japoński bobtail długowłosy
  • Hałaśliwość: średnia
Japoński bobtail długowłosy
  • Aktywność: średnia

Podsumowanie

Kot japoński bobtail jest zgrabny i umięśniony. Głowa precyzyjnie ukształtowana z dużymi, wyprostowanymi uszami i wielkimi owalnymi oczami o wyrazistym spojrzeniu. Ogon, normalnie noszony, ma od 5 do 8 cm. Gdy kot jest rozluźniony nosi go w górze. Włosy na ogonie są gęstrze i dłuższe niż na reszcie ciała i rosną we wszystkich kierunkach tworząc efekt pompona czy ogonka królika. Japońskie bobtaile mogą być krótko i długowłose. Sierść mają miękką i jedwabistą i w różnych maściach. W Japonii preferowane jest umaszczenie tricolor lub szylkretowe oraz białe (tak zwane Mi-ke), mieszanka czarnego, rudego i białego, co symbolizuje szczęście - takie umaszczenie zwykle występuje tylko u kotek.

Pochodzenie

Cechą wyróżniającą japońskiego bobtaila jest jego ogon. Gdy kot jest rozluźniony ogon wyglada jak ogon królika, ale może rozwijać się do długości od około 10 do 12 cm. W Japonii, korzenie tej rasy sięgają VIII wieku, ale poza Japonią nie widywano ich do lat 60-ych XX wieku, kiedy to krótkowłose japońskie bobtaile zaczęto importować do Ameryki. Tam japońskie bobtaile zyskały następców i dzisiaj są uznaną rasą wystawianą w całych Stanach. W Wielkiej Brytanni nie ma ich wiele.

Kraj pochodzenia

Japonia

Charakter

Japoński bobtail jest przyjacielski i inteligentny. Mówi się, że rasa ma słodką naturę, dogaduje się z innymi zwierzętami i uwielbia towrzystwo człowieka. Niektóre potrafią nauczyć się sztuczek i wymagają zabawiania i stymulacji. To dość gadatliwa rasa.

Zdrowie

W Ameryce japoński bobtail znany jest jako silna i zdrowa rasa dożywająca nastu lat. Nie można tego potwierdzić czy temu zaprzeczyć w Wielkiej Brytanii, gdyż populacja kotów tej rasy jest tam niska. Mówi się, że nie mają takich problemów zdrowotnych jak inne bezogonowe rasy, na przykład Manksy, bo odpowiada za to inny gen mutacji. Aczkolwiek nie mamy na ten temat zbyt wielu informacji.

Dodatkowe informacje

Pomimo, że cornish rexy lnieją mniej niż inne rasy (mają mniej włosów), nie jest prawdą, że rasa ta wcale nie zrzuca sierści, czy, że jest hypoalergiczna. Białko, które powoduje alergię znajduje się w ślinie kota.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Japoński bobtail nie wymaga specjalnego szczotkowania, gdyż jego sierść łatwo jest mu utrzymać w dobrym stanie jemu samemu. Typy długowłose są troszkę bardziej wymagające. Jednakże, oba będą delektować się czesaniem miękką szczotką. Tak jak przy wszystkich kotach wskazane są regularne szczepienia i odrobaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.