Egzotyczny krótkowłosy

Egzotyczny krótkowłosy

Kot egzotyczny krótkowłosy jest średniej wielkości, przysadzistą rasą. Głowę ma okrągłą z małymi szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ma wielkie, okrągłe w lśniącym kolorze. Nogi krótkie, grube i mocne z dużymi zaokrągłymi łapkami i pędzelkami na palcach. Ogon krótki i puszysty. Sierść ma krótką, gęstą z równie gęstym i miękkim podszerstkiem. Umaszczenie egzotyków może przybierać kolory i wzory jak u persów, cętkowne i pręgowane.

Egzotyczny krótkowłosy
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: raz w tygodniu
Egzotyczny krótkowłosy
  • Hałaśliwość: niska
Egzotyczny krótkowłosy
  • Aktywność: niska

Podsumowanie

Kot egzotyczny krótkowłosy jest średniej wielkości, przysadzistą rasą. Głowę ma okrągłą z małymi szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ma wielkie, okrągłe w lśniącym kolorze. Nogi krótkie, grube i mocne z dużymi zaokrągłymi łapkami i pędzelkami na palcach. Ogon krótki i puszysty. Sierść mają krótką, gęstą z równie gęstym i miękkim podszerstkiem. Umaszczenie egzotyków może przybierać kolory i wzory jak u persów, cętkowne i pręgowane.

Pochodzenie

RRasa kotów egzotycznych jest tak podobna do rasy krótkowłosych persów, że na wystawach kotów włączona jest do sekcji kotów długowłosych. W Ameryce selektywne rozmnażanie kotów amerykańskich krótkowłosych i persów długowłosych doprowadziło do powstania kota, który wyglądał jak pers pod każdym względem oprócz sierści. W Wielkiej Brytanii, w ten sam sposób krzyżowano brytyjskie krótkowłose z długowłosymi persami. Sierść średniej długości jest łatwiejsza w pielęgnacji, a nadal ma całą paletę kolorów i wzorów. Egzotyczny krótkowłosy został pokazany w latach 60-ych XX wieku i stał się bardzo popularnym kotem.

Kraj pochodzenia

Ameryka / Wielka Brytania

Charakter

Egzotyczny krótkowłosy ma tak samo delikatną czułą naturę co jego długowłosi kuzyni i nie jest tak niesforny jak inne krótkowłose rasy. Koty egzotyczne lubią zostawać same w domu i prowadzić ciche życie.

Zdrowie

Wiele problemów zdrowotnych kotów egzotycznych krótkowłosych wiąże się z ich bliskimi krewnymi, persami. Z powodu skrócenia kształtu głowy i spłaszczenia pyszczka może dochodzić do deformacji szczękowych powodujących choroby zębów i potencjalne problemy z jedzeniem i piciem. Małe nozdrza i miękkie podniebienie, które jest za długie może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Kanaliki łzowe mogą się naturlanie nie wykształcić, co powoduje łzawienie i ciągłe moczenie pyszczka. To z kolei może prowadzić do wysypek skórnych i ran na pyszczku. Przez spłaszczony pyszczek wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu. Persy mogą być nosicielami genu, który prowadzi do niewydolności nerek (tak zwana wrodzona wielotorbielowatość nerek) przez powstawanie cyst w nerkach. W latach 90-tych XX wieku, gdy stały się dostępne badania przesiewowe schorzenie to wykryto u ponad jednej trzeciej wszystkich kotów typu perskiego i egzotycznych krótkowłosych. Przy pomocy testów hodowcy starają się pozbyć się problemu, więc warto poprosić hodowcę o pokazanie certyfikatu PKD rodziców miotu, z którego bierzemy kocięta.

Dodatkowe informacje

Jeśli planujecie rozmnażanie swojego kota egzotycznego krótkowłosego, musicie go zbadać pod kątem wielotorbielowatości nerek, aby zapewnić sobie zdrowy miot. Warto poprosić weterynarza o radę.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Pomimo, że łatwiej utrzymać ją w formie, w porównaniu z jego długowłosym kuzynem, to jednak sierść egzotycznego krótkowłosego wymaga poświęcenia uwagi. Regularne szczotkowanie zapobiegnie zatykaniu się sierści martwymi włosami i osadzaniu się ich na meblach. Jeśli oczy kota będą łzawić, to przez spłaszczony pyszczek - należy regularnie czyścić kąciki oczu i nos. Tak jak przy innych kotach zaleca się regularne szczepienia i odrobaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.