Egipski mau

Egipski mau

Kot rasy egipski mau jest zgrabny o atletycznej posturze z futrem charakteryzującym się przypadkowo cętkowanym wzorem. Mówi się, że mają wyjątkowy 'zatroskany' wygląd.

Egipski mau
  • Długość sierści:     krótka
  • Zalecane szczotkowanie:     rzadziej niż raz w tygodniu
Egipski mau
  • hałaśliwość:     średnia
Egipski mau
  • aktywność:     wysoka

Podsumowanie

Kot rasy egipski mau jest zgrabny o atletycznej posturze z futrem charakteryzującym się przypadkowo cętkowanym wzorem. Mówi się, że mają wyjątkowy 'zatroskany' wygląd.

Pochodzenie

Mau w języku egipskim oznacza "kot" i ma pewne podobieństwo do posągowych cętkowanych kotów przedstawianych w sztuce Starożytnego Egiptu. Rasa pochodzi od cętkowanego kota znalezionego w Kairze, którego w 1953 roku zabrała do Rzymu rosyjska księżna. We włoszech rozmnożyła sporo cetkowanych kotów, później przeniosła się do Ameryki Północne,j gdzie hodowcy uzyskali współczesnego Mau. Charkaterystyczny znacznik na jego głowie ma przypominać skarabeusza czczonego przez Straożytnych Egipcjan. Koty Mau sprowadzono do Wielkiej Brytanii dopiero w 1998 roku.

Kraj pochodzenia

Egipt / Włochy

Charakter

Egipski mau to kochająca i radosna rasa. Ponoć są bardzo mądre i lubią uczyć się sztuczek i chodzić na smyczy. Lubi zamieszanie i zwracanie na siebie uwagi co czyni z nich idealne koty dla rodzin. Są ruchliwe, więc potrzebują stymulowania zabawkami lub towrzystwa do zabawy, zwłaszcza gdy na długo mają pozostać same.

Zdrowie

Egipski mau nie jest popularną rasą i w tej chwili nie ma informacji na temat jego problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Egipski mau nie wymaga specjalnego szczotkowania, gdyż jest krótkowłosy i samowystarczalny, ale będzie zadowolony z czesania miękką szczotką i traktował to jako poświęcenie mu czasu swojego opiekuna. Jak przy wszystkich kotach zaleca się regularne szczepienia i odrobaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.