NPPE Breed Library Info Page

Kot Devon rex - Opis i charakterystyka rasy

Devon rex

Devon rex robi wrażenie kota o łobuzerskim pyszczku i pomarszczonej sierści. Policzki są szerokie, oczy i uszy bardzo duże i nisko osadzone. Krótka sierść posiada włos okrywowy, który jest falisty, ale głównie składa się z podszerstka. Devon Rex ma charakterystyczne rexowe 'fale', futro formuje marszczenia i fale, zwłaszcza z tyłu. Wąsy i brwi również są kręcone. Devon rexy występują we wszystkich kolorach i wzorach.

Devon rex
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Devon rex
  • Hałaśliwość: średnia
Devon rex
  • Aktywność: wysoka

Podsumowanie

Devon rex robi wrażenie kota o łobuzerskim pyszczku i pomarszczonej sierści. Policzki są szerokie, oczy i uszy bardzo duże i nisko osadzone. Krótka sierść posiada włos okrywowy, który jest falisty, ale głównie składa się z podszerstka. Devon Rex ma charakterystyczne rexowe 'fale', futro formuje marszczenia i fale, zwłaszcza z tyłu. Wąsy i brwi również są kręcone. Devon rexy występują we wszystkich kolorach i wzorach.

Pochodzenie

Rasa devon rex wywodzi się od kota z pofalowanym futerkiem znalezionego w Devon w roku 1960. Tak jak u Cornish rexa, sierść devonów jest wynikiem genu recesywnego, a hodowla była niezbędna dla kontynuowania rasy. Aczkolwiek gen devona jest inny od genu u cornisha rexa choć też jest odpowiedzialny za kręconą sierść. W wyniku krzyżowania Devona rexa z Cornishem Rexa rodzą się kocięta o prostej sierści. Dwie mutacje musiały się rozwinąć niezależnie, pomimo bliskości geograficznej - Devon i Kornwalia. Po 10-ciu latach od odkrycia rasa została uznana w Wielkiej Brytanii.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania - Anglia - Hrabstwo Devon

Charakter

Dovon rexy są czule określane mianem "małych terrorystów", "małpami w ciele kota", "futrzakami" z błazeństwami takimi jak huśtanie się na zasłonach i wspiananie po tapecie! Są żywymi i ekstrawertycznymi kotami. Mają kilka "psich" cech, jak zamiłowanie do aportowania zabawek, można je też nauczyć chodzenia w szelkach i na smyczy. Są łagogdnymi i kochającymi kotami, nienawdzą nudy i samotności.

Zdrowie

Z powodu natury posiadanej sierści devon rex ma skłonności do infekcji grzybicznych skóry, co może spowodować problemy z uszami, łojotok skórny i świąd. Rexy mogą również nabawić się łysienia - choroby zwanej hipotrichozą. Z powodu kojarzenia krewniaczego trzeba było ustalić początkową pulę genów gatunku. W przeszłości miały genetyczne problemy spastyczne powiązane z rasą (znane jako miopatia rexów dewońskich), ale uważne rozmanżanie je wyeliminowało.

Dodatkowe informacje

Pomimo, że devon rexy lnieją mniej niż inne rasy (mają mniej włosów), nie jest prawdą, że rasa ta wcale nie zrzuca sierści, czy, że jest hypoalergiczna. Białko, które powoduje alergię znajduje się w ślinie kota.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Falowana sierść devon rexów wymaga minimum dbałości. Gumowe szczotki pomogą usunąć martwe włosy, ale trzeba być ostrożnym, bo nadmiar może na stałe uszkodzić włosy. Kotom tej rasy należy regularnie czyścić uszy i usuwać złogi woskowiny w przeciwnym razie grozi im infekcja. W słoneczne dni kotom z jasnym futrem dobrze jest posamrować kremem przeciwsłonecznym uszy. Jak przy wszystkich kotach zaleca się regularne szczepienia i odrobaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.