NPPE Breed Library Info Page

Kot Chinchilla - Opis i charakterystyka rasy

Chinchilla

Koty rasy Chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że Chinchille są raczej drobniejsze niż Persy, ich nogi są jednak dość krótkie, gróbe i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.

Chinchilla
  • Długość sierści: długa
  • Zalecane szczotkowanie: codziennie
Chinchilla
  • Hałaśliwość: niska
Chinchilla
  • Aktywność: niska

Podsumowanie

Koty rasy Chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że Chinchille są raczej drobniejsze niż Persy, ich nogi są jednak dość krótkie, gróbe i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.

Pochodzenie

Rasa Chinchilla to tak naprawdę rodzaj kota perskiego. Koty tej rasy mają jedno umaszczneie - białe, z delikatnym czarnym tippingiem co powoduje srebrny połysk. Mają szmaragdowo-zielone oczy z wyraźnie czarną obwódką. Rasa ta została specjalnie wyhodowana dla swojego szczególnego koloru. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w Pałacu Kryształowym w Londynie w 1894 roku.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Charakter

Kot rasy Chinchilla ma słodkie usposobienie, jest kochający i wierny. Koty typu perskiego są znane z małej aktywności i spokoju. Mówi się, że Chinchille są największymi ekstrawertykami ze wszystkich kotów perskich, ale i najbardziej ruchliwymi.

Zdrowie

Rasa kotów Chinchilla należy do rodziny Persów i po części ich cechy pokrywają się z innymi długowłosymi Persami. Dlatego wiele problemów występujących u Persów może pojawić się u rasy Chinchilla. Ponieważ kształt głowy został skrócony, a pyszczek spłaszczony, może dochodzić do deformacji szczęki obajwiającej się chorobami zębów i potencjalnymi problemami z jedzeniem czy piciem. Kanaliki łzowe mogą się naturlanie nie wykształcić, co powoduje łzawienie i ciągłe moczenie pyszczka. To z kolei może prowadzić do wysypek skórnych i ran na pyszczku. Przez spłaszczony pyszczek wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu. Persy mogą być nosicielami genu, który prowadzi do niewydolności nerek (tak zwana wrodzona wielotorbielowatość nerek) przez powstawanie cyst w nerkach. W latach 90-tych XX wieku, gdy stały się dostępne badania przesiewowe schorzenie to wykryto u ponad jednej trzeciej wszystkich kotów typu perskiego i egzotycznych krótkowłosych. Co prawda u Chinchilli najrzadziej, ale jednak również. Przy pomocy testów hodowcy starają się teraz pozbyć się problemu, więc warto poprosić hodowcę o pokazanie certyfikatu PKD rodziców miotu, z którego bierzemy kocięta.

Dodatkowe informacje

Jeśli planujecie rozmnażanie swojego kota Chinchilla, musicie go zbadać pod kątem wielu chorób, w tym na wielotorbielowatość nerek, aby zapewnić sobie zdrowy miot. Warto poprosić weterynarza o radę. Miejcie świadomość, że w ziązku z długim włosem, koty rasy Chinchilla mają gęsty podszerstek, co oznacza, że same nie zadbają o futro, więc właściciel musi pamiętać o codziennym szczotkowaniu.

Pielęgnacja

Koty rasy Chinchilla wymagają codziennego szczotkowania, dzięki czemu długa, opadająca sierść nie będzie plątać się i matowieć. Zaniedbanie tego i doprowadzenie do pojawienia się kołtunów skutkuje koniecznością ostrzyżenia całej sierści, tak by mogła odrosnąć. Miejsca te muszą być codziennie czyszczone, aby uniknąć barwienia. Oczy Chinchilli mają tendecję do łzawienia. Należy regularnie czyścić konciki oczu oraz nos. Okolice odbytu i miejsca pod ogonem są podatne na zabrudzenia odchodami, więc należy zadbać, by były czyste oraz pozbawione plam i nieprzyjemnych grudek.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.