NPPE Breed Library Info Page

Kot Burmilla - Opis i charakterystyka rasy

Burmilla

Koty rasy Burmilla są średniej wielkości, podobne do kotów burmskich, z muskularną sylwetką i mocnym prostym kręgosłupem. Samica jest dużo mniejsza od samca i delikatniejsza. Głowa ma delikatnie zaokrągloną czaszkę, klinowaty pyszczek i szeroko rozstawione uszy. Wyraziste oczy mogą być w każdym kolorze, od złotego do zielonego. Sierść jest krótkowłosa, przylegająca do ciała, z jasnym podszerstkiem, a włoskami o ciemniejszym zabarwieniu na końcówkach na reszcie ciała. Na czole odznacza się znacznik w kształcie litery M.

Burmilla
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Burmilla
  • Hałaśliwość: wysoka
Burmilla
  • Aktywność: wysoka

Podsumowanie

Koty rasy Burmilla są średniej wielkości, podobne do kotów burmskich, z muskularną sylwetką i mocnym prostym kręgosłupem. Samica jest dużo mniejszaa od samca i delikatniejsza. Głowa ma delikatnie zaokrągloną czaszkę, klinowaty pyszczek i szeroko rozstawione uszy. Wyraziste oczy mogą być w każdym kolorze, od złotego do zielonego. Sierść jest krótkowłosa, przylegająca do ciała, z jasnym podszerstkiem, a włoskami o ciemniejszym zabarwieniu na końcówkach na reszcie ciała. Na czole odznacza się znacznik w kształcie litery M.

Pochodzenie

Burmilla to krótkowłosa rasa kotów z grupy azjatyckiej. Powstała w 1981 roku przez przypadkowe pokrycie liliowej kotki burmilla przez kocura rasy Chinchilla. Kocięta wyglądały i zachowywały się jak rasy Burmilla, ale miały umaszczenie w niezwykłym srebrnym kolorze i znczenia jak u kotów rasy Chinchilla. Wywołały tak wielkie zainteresownia, że parze pozwolono na ponowne krycie i od tego czasu powstała nowa rasa.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Charakter

Burmilla jest mniej niesforna niż Burmski, ale nie tak spokojna jak Chinchilla. Koty rasy Burmilla uwielbiają zwracać na siebie uwagę i chcą być częścią rodziny. Często bywają dość uciążliwe i chodzą za właścicielem po całym domu. Jak większość kotów azjatyckich, Burmille są bardzo inteligentne i potrafią się nauczyć na przykład otwierania drzwi.

Zdrowie

W literaturze weterynaryjnej nie znajdziemy chorób dotykających ten gatunek, ale mogą mieć skłonności do rozwinięcia chorób powiązanych z rasą burmańską. Niektóre linie kotów burmskich są bardziej podatne na cukrzycę niż inne rasy.

Pielęgnacja

Krótka, bliska ciału sierść Burmilli nie wymaga częstego szczotkowania, choć koty doceniają możliwość skupienia na sobie uwagi podczas czesania. Jak u wszystkich kotów wskazane są regularnie szczepienia i odrobaczanie.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.