Kot Brytyjski krótkowłosy - Opis i charakterystyka rasy

Brytyjski krótkowłosy

Brytyjski krótkowłosy to rasa największych kotów krótkowłosych, którą można określić jaką grubą lub przysadzistą. Wiele z jego konturów jest zaaokrąglonych - pyszczek i policzki, uszy, oczy i głowa. Krótki, szeroki nos usytuowany jest nad ciężką, mocną brodą. To wszystko oraz ciężka klatka piersiowa jak i gruby ogon świadczą o tym, że jest to kot silny i krzepki. Krótka i zwarta sierść nie jest puszysta i pojawia się w ponad stu różnych kolorach i wzorach.

Brytyjski krótkowłosy
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Brytyjski krótkowłosy
  • Hałaśliwość: niska
Brytyjski krótkowłosy
  • Aktywność: średnia

Podsumowanie

Brytyjski krótkowłosy to rasa największych kotów krótkowłosych, którą można określić jaką grubą lub przysadzistą. Wiele z jego konturów jest zaaokrąglonych - pyszczek i policzki, uszy, oczy i głowa. Krótki, szeroki nos usytuowany jest nad ciężką, mocną brodą. To wszystko oraz ciężka klatka piersiowa jak i gruby ogon świadczą o tym, że jest to kot silny i krzepki. Krótka i zwarta sierść nie jest puszysta i pojawia się w ponad stu kolorach i różnych wzorach.

Pochodzenie

Brytyjski krótkowłosy to zdecydowanie najabardziej popularna rasa kotów rodowodowych w Wielkiej Brytanii. Chociaż pisemna dokumentacja wskazuje, że rasa pochodzi z początku XX wieku, to rasa ta istnieje od setek lat. Eksportowano ją w dużych ilościach do Nowego Świata, gdzie była bardzo popularna. Dzisiejsza różnorodność w umaszczeniu - kolorach i wzorach, powstała dzięki wyselekcjowanej hodowli najlepszych kotów dachowych w XIX wieku i kontynuacji planowania rozrodczego aż do czasów obecnych.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Charakter

Niektórzy uważają brytyjskie krótkowłose za delikatne giganty w kocim świecie. Są kochające i przywiązują się do ludzi i innych zwierząt. Brytyjskie krtókowłose nie żądają cały czas uwagiu człowieka i są raczej cichsze niż ich orientalne odpowiedniki. Mimo tego ich ciekawska natura wpędziłaby w kłopoty niejednego azjatyckiego kota!

Zdrowie

Koty rasy brytyjskie krótkowłose są ogólnie zdrową rasą i nie mają wiele problemów zdrowotnych. Ponieważ w przeszłości były krzyżowane z persami istnieje minimalne ryzyko zwyrodnienia torbielowatego nerek. Choroba powoduje problemy z nerkami, gdyż cysty czy torbiele rozwiajają się stopniowo. Można to wykryć w teście genetycznym, więc warto zapytać o testy hodowcę. Dobry powienien o tym wiedzieć.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Jednym z powodów popularności rasy brytyjski krótkowłosy w ubiegłym stuleciu było to, że nie potrzebuje on szczotkowania. O krótką i gęstą sierść może z powodzeniam zadbać sam. Jak wszystkie koty, również je należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.