Kot Bombajski - Opis i charakterystyka rasy

Bombajski

Kot bombajski jest średniej wielkości, z błyszczącą, czarną sierścią, która połyskuje niczym lakierowana skóra. Ma głowę z delikatnie zaokrągloną czaszką i uszami oraz szerokim łagodnym pyszczkiem. Piękne miedziano-złote oczy, szeroko rozstawione są pełne i wyraziste. Ma posturę zwartą, umięśnioną i mocny, prosty grzbiet. Nos i obwódki oczu czarne, a poduszeczki łapek czarne lub ciemnobrązowe.

Bombajski
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Bombajski
  • Hałaśliwość: wysoka
Bombajski
  • Aktywność: wysoka

Podsumowanie

Kot bombajski jest średniej wielkości, z błyszczącą, czarną sierścią, która połyskuje niczym lakierowana skóra. Ma głowę z delikatnie zaokrągloną czaszką i uszami oraz szerokim łagodnym pyszczkiem. Piękne miedziano-złote oczy, szeroko rozstawione są pełne i wyraziste. Ma posturę zwartą, umięśnioną i mocny, prosty grzbiet. Nos i obwódki oczu czarne, a poduszeczki łapek czarne lub ciemnobrązowe.

Pochodzenie

Kot bombajski należy do grupy kotów azjatyckich, stworzony przez hodowców pragnących kota w typie birmańskiego, ale innego koloru. W Wielkiej Brytanii kot bombajski jest czarną wersją azjatyckiego kota krótkowłosego.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania/USA

Charakter

Koty z grupy kotów azjatyckich są bardzo przyjacielskie i łatwo się przywiązują. Koty bombajskie mają wyjątkowy głos i zwykle są dość głośne. Nie są tradyc… (zdanie nie skończone, na stronie również)

Zdrowie

Koty bombajskie zwykle długo żyją i dożywają w zdrowiu kilkunastu lat. Nieznane są choroby powiązane ściśle z tą rasą, która w Wielkej Brytanni nie występuje licznie.

Dodatkowe informacje

Kot bengalski to bardzo kontaktowe zwierzę w stosunku do członków swojego domostwa, ale znane są anegdoty o osobonikach bardzo terytorialnych i nietolerujących innych kotów w okolicy, co może prowadzić do problemów w okolicach z dużym zagęszczeniem innych kotów.

Żywienie

Każdy kot jest inny i jeśli chodzi o jedzenie lubią różne smakołyki. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy kot musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia. Nic dziwnego więc, że dorastający, energiczny kociak będzie potrzebować innej zbalansowanej diety niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę , zgodnie z zaleceniami karmienia czy to karmą mokrą czy suchą.

Pielęgnacja

Kot bombajski ma krótkowłosą sierść i nie wymaga nadmiernego szczotkowania, ale będzie czerpał radość z czesania. Jak większość ras krótkowłosych, bardzo dobrze pielęgnują swoje futro. Jak wszystkie koty, również je należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.