Kot Birmański - Opis i charakterystyka rasy

Birmański

Kot birmański ma półdługą sierść z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, łapkach, uszach i ogonie, i bladym umaszczeniem na grzbiecie. Jest spory, przysadzisty z krótkimi nogami. Kot birmański ma niebieskie oczy i cztery białe łapki. Przednie mają krótkie białe skarpetki, tylne - dłuższe ostrogi. Głowa jest u niego szeroka i okrągła, uszy średniej wielkości. Koty birmańskie mogą być różnych kolorów.

Birmański
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Birmański
  • Hałaśliwość: niska
Birmański
  • Aktywność: średnia

Podsumowanie

Kot birmański ma półdługą sierść z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, łapkach, uszach i ogonie, i bladym umaszczeniem na grzbiecie. Jest spory, przysadzisty z krótkimi nogami. Kot birmański ma niebieskie oczy i cztery białe łapki. Przednie mają krótkie białe skarpetki, tylne - dłuższe ostrogi. Głowa jest u niego szeroka i okrągła, uszy średniej wielkości. Koty birmańskie mogą być różnych kolorów.

Pochodzenie

Nie ma udokumentowanego pochodzenia rasy kota birmańskiego. Jedną parę przywieziono do Francji w 1919 roku i od niej powstała rasa w zachodnich krajach. Aczkolwiek, koty birmańskie prawie wyginęły w trakcie Drugiej Wojny Światowej i aby odbudować rasę krzyżowano je z rasami długowłosymi (głównie persami), a także z kotami syjamskimi. Dopiero na początku lat 50-ych XX wieku, udało się stworzyć miot czystych kotów birmańskich. W Wielkiej Brytanii odtworzoną rasę uznano w 1965 roku.

Kraj pochodzenia

Birma/Francja

Inne nazwy

Święty kot birmański

Charakter

Koty birmańskie znane są jako kochająca i przywiązana do człowieka rasa, została wyhodowana jako kot dla wielu pokoleń. Są potulne i spokojne. Koty birmańskie są towrzyskie, mądre i przyjacielskie, ciekawskie i skupione na człowieku, ale niezbyt hałaśliwe.

Zdrowie

U niektórych młodych kotów birmańskich w badaniach krwi obserwuje się osłabienie wydolności nerek -nieznacznie, ale czasem może to prowadzić do niewydolności nerek.

Żywienie

Każdy kot jest inny i jeśli chodzi o jedzenie lubią różne smakołyki. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy kot musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia. Nic dziwnego więc, że dorastający, energiczny kociak będzie potrzebować innej zbalansowanej diety niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę, zgodnie z zaleceniami karmienia czy to karmą mokrą czy suchą.

Pielęgnacja

Sierść kotów birmańskich jest miękka i jedwabista, ale nie tak trudna w utrzymaniu jak u persów. Aczkolwiek, aby taka pozostała wymaga cotygodniowego szczotkowania grzebieniem i szczotką. Przyzwyczajone do tego od małego będą czerpać radość z dodatkowo poświęconego im przez człowieka czasu. Jak wszystkie koty te również należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.