Kot Balijski - Opis i charakterystyka rasy

Balijski

Kot balijski to piękna i wytworna rasa średniej wielkości o długiej smukłej sylwetce jak koty syjamskie. Szczupłe i zgrabne, z głową o wyraźnym profilu z dużymi uszami, które mogą mieć pędzelki. Ma piękną jedwabistą sierść o włoskach o długości od jednego do kilku centymentrów rosnących płasko przy ciele. Ogon długi z pióropuszem z długich włosów. Kot balijski nie ma podszerstka i dlatego oficjalnie należy do ras kotów średnio długowłosych. Oczy ma jasnoniebieskie o orientalnym kształcie i rozstawieniu. Futro ma te same naznaczenia kolorystyczne (uszy, pysk, nogi, łapki i ogon) i pysk jak u rasy kotów syjamskich. W USA koty w typie balijskim z tradycyjnymi naznaczeniami akceptowanymi przy rasie kota baliskiego znane są jako koty jawajskie.

Balijski
  • Długość sierści: długa
  • Zalecane szczotkowanie: częściej niż raz w tygodniu
Balijski
  • Hałaśliwość: wysoka
Balijski
  • Aktywność: wysoka

Podsumowanie

Kot balisjki to piękna i wytworna rasa średniej wielkości o długiej smukłej sylwetce jak koty syjamskie. Szczupłe i zgrabne, z głową o wyraźnym profilu z dużymi uszami, które mogą mieć pędzelki. Ma piękną jedwabistą sierść o włoskach o długości od jednego do kilku centymentrów rosnących płasko przy ciele. Ogon długi z pióropuszem z długich włosów. Kot balijski nie ma podszerstka i dlatego oficjalnie należy do ras kotów średnio długowłosych. Oczy ma jasnoniebieskie o orientalnym kształcie i rozstawieniu. Futro ma te same naznaczenia kolorystyczne (uszy, pysk, nogi, łapki i ogon) i pysk jak u rasy kotów syjamskich. W USA koty w typie balijskim z tradycyjnymi naznaczeniami akceptowanymi przy rasie kota baliskiego znane są jako koty jawajskie.

Pochodzenie

Kot balijski to właściwie długowłosy kot syjamski. Zauważono je na początku XX wieku, ale z początku hodowcy pozbywali się długowłosych kociąt. Po Drugiej Wojnie Światowej rasa się rozwinęła zyskała odrębną nazwę: długowłosy Syjamski. Zmieniono ją na balijski, gdyż koty przypominały zgrabne dalekowschodnie tancerki. W 1961 kota rasy balijskiej uznano w USA, ale do Europy rasa dotarła dopiero w połowie lat 70-ych XX wieku.

Kraj pochodzenia

USA

Inne nazwy

Koty balijskie mają osobowość zbliżoną do syjamskich, ale niektórzy właściciele uważają, że balijczyki są spokojniejsze. Aczkolwiek zwykle koty balijskie pozostają ekstrawertykami i będą żądać uwagi swoich ludzkich towarzyszy. Koty balijskie są bardzo gadatliwe i nawet wydaje się, że mówią do właścicieli. Muszą być częścią rodziny, a ich potrzeba zwrócenia na siebie uwagi świadczy o tym, że lubią towarzystwo człowieka i potrzebują domu, gdzie właściele nie wychodzą na cały dzień.

Charakter

Koty balijskie mają osobowość zbliżoną do syjamskich, ale niektórzy właściciele uważają, że balijczyki są spokojniejsze. Aczkolwiek zwykle koty balijskie pozostają ekstrawertykami i będą żądać uwagi swoich ludzkich towarzyszy. Koty balijskie są bardzo gadatliwe i nawet wydaje się, że mówią do właścicieli. Muszą być częścią rodziny, a ich potrzeba zwrócenia na siebie uwagi świadczy o tym, że lubią towarzystwo człowieka i potrzebują domu, gdzie właściele nie wychodzą na cały dzień.

Zdrowie

Ponieważ powiązane są z rasą kotów syjamskich mogą cierpieć na podobne schorzenia.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Kot balijski wymaga też regularnego i częstego szczotkowania, dzięki czemu utrzyma swoje piękne futro w dobrym stanie, bez supełków i splątanych kłaków. Jak wszystkie koty te również należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.