NPPE Breed Library Info Page

Kot Amerykański wirehair - Opis i charakterystyka rasy

Amerykański wirehair

Jak sama nazwa wskazuje to futro charakteryzuje rasę kota amerykański wirehair. Amerykański wirehair jest dużych rozmiarów i ma twardą, sprężstą i szorstką sierść. Wszystkie, krótkie i średnie włosy są cienkie i kręcone lub zakrzywione. Wąsy często też są skręcone. Pełen rozmiar zakręcenia sierści staje się widoczny dopiero, gdy kot osięgnie wiek dojrzały. Kociaki rasy amerykański wirehair, u których sierść jest bardzo kręcona w młodości, gdy dojrzeją zwykle staje się zaledwie falująca, a nie kręcona. I odwrotnie. Ich futra mogą mieć różne kolory umaszczenia, wzory i plamy.

Amerykański wirehair
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej niż raz w tygodniu
Amerykański wirehair
  • Aktywność: średnia
Amerykański wirehair
  • Hałaśliwość: niska

Podsumowanie

Jak sama nazwa wskazuje to futro charakteryzuje rasę kota amerykański wirehair. Amerykański wirehair jest dużych rozmiarów i ma twardą, sprężstą i szorstką sierść. Wszystkie, krótkie i średnie włosy są cienkie i kręcone lub zakrzywione. Wąsy często też są skręcone. Pełen rozmiar zakręcenia staje się widoczny dopiero gdy kot jest dojrzały. Kociaki rasy amerykański wirehair, u których sierść jest bardzo kręcona w młodości, gdy dojrzeją zwykle staje się zaledwie falująca, a nie kręcona. I odwrotnie. Ich futra mogą mieć różne umaszczenia, wzory i plamy.

Pochodzenie

Rasa kota amerykański wirehair pochodzi od spontanicznej mutacji miotu w hodowli kotów w Nowym Jorku. W 1966-ym roku pośród innych normalnych kociaków w miocie urodził się tam kociak o kręconej sierści (Adam). Rodowód każdego rasowego amerykańskiego wirehair'a wywodzi się od Adama. Rasa kotów amerykański wirehire stała się popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale gdzie indziej jest mało znana, a w Wielkiej Brytanii nie uznawana.

Kraj pochodzenia

USA

Inne nazwy

Abysyńczyk, Królik kot

Charakter

Abysyńczyk, Królik kot

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Futro kotów abisyńskich łatwo pielęgnować. Czerpią radość ze szczotkowania czy czesania, a jeśli zależy ci na profesjonalnym blasku wystarczy polerować sierść delikatne głaszcząć ją wilgotną irchą. Jak wszystkie koty, ta rasa również wymaga regularnych szczepień, odrobaczania i corocznych kontroli.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.