NPPE Breed Library Info Page

Kot Abisyński - Opis i charakterystyka rasy

Abisyński

Koty abisyńskie to eleganckie, średniej wielkości koty, o silnej i gibkiej postawie i długich, smukłych nogach. Mają okrągłe głowy w kształcie klina z charakterystycznymi małymi pędzelkami na czubkach uszu oraz duże oczy w kształcie migdałów. Krótka sierść abisyńczyków charakteryzuje się wielobarwnością, gdyż pręgowany jest każdy włos. Najbaradziej znanym kolorem futra jest "dziki", ale występuje też w innych umaszczeniach.

Abisyński
  • Włosy: Krótki
  • Toaleta: Mniej niż raz w tygodniu
Abisyński
  • Hałaśliwość: niska
  • Aktywność: wysoka
Abisyński
  • Hałas: niski

Podsumowanie

Koty abisyńskie to eleganckie, średniej wielkości koty, o silnej i gibkiej postawie i długich, smukłych nogach. Mają okrągłe głowy w kształcie klina z charakterystycznymi małymi pędzelkami na czubkach uszu oraz duże oczy w kształcie migdałów. Krótka sierść abisyńczyków charakteryzuje się wielobarwnością, gdyż pręgowany jest każdy włos. Najbaradziej znanym kolorem futra jest "dziki", ale występuje też w innych umaszczeniach.

Pochodzenie

Kot abisyński przypomina kota nubijskiego, przodka kota domowego. Historia kota abisyńskiego w Wielkiej Brytanii jest nie do końca jasna. Prawdopodobnie został przywieziony przez personel wojskowy z Abisynii (dzisiejsza Etiopia) w latach '60-ych XIX wieku. Pierwsze koty abysyńskie krzyżowano z brytyjskimi kotami krótkowłosymi, a później z rasami orientalnymi. Długowłose kociaki abisyńskie przez wiele lat pojawiały się w miotach, a od 1970 roku uznaje się je za odrębną rasę: kota somalijskiego.

Kraj pochodzenia

Abisynia (Etiopia)

Inne nazwy

Abysyńczyk, Królik kot

Charakter

Kot abisyński jest cichy, inteligentny i ciekawski, lubi towarzystwo ludzi i przywiązuje się do swojej rodziny. Lubi przestrzeń i aktywność, dobrze się wspina, więc doceni ogród pełen drzew i wysokich miejsc. Abisyńczyki są ruchliwe, ale i łagodne więc nie są zbyt bezmyślne.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Futro kotów abisyńskich łatwo pielęgnować. Czerpią radość ze szczotkowania czy czesania, a jeśli zależy ci na profesjonalnym blasku wystarczy polerować sierść delikatne głaszcząć ją wilgotną irchą. Jak wszystkie koty, ta rasa również wymaga regularnych szczepień, odrobaczania i corocznych kontroli.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.