NPPE Breed Library Info Page

Kot Azjatycki krótkowłosy - Opis i charakterystyka rasy

Azjatycki krótkowłosy

Koty rasy azjatycki krótkowłosy są średniej wielkości, o dość umięśnionej sylwetce i ogonie zwężającym się w okrągły czubek. Kotki tej rasy są dużo mniejsze i delikatne niż samce. Mają głowy w kształcie klina z delikatnie zaokrągloną czaszką, średniej wielkości, szeroko osadzone uszy i duże oczy ze srebrną obwódką. Sierś, przypominająca mokry jedwab jest krótka, delikatna i bliska ciała. Występuje w różnych kolorach i wzorach.

Azjatycki krótkowłosy
  • Długość sierści: krótka
  • Zalecane szczotkowanie: rzadziej rzadziej niż raz w tygodniu
Azjatycki krótkowłosy
  • Hałaśliwość: wysoka
Azjatycki krótkowłosy
  • Aktywność: wysoka

Podsumowanie

Koty rasy azjatycki krótkowłosy są średniej wielkości, o dość umięśnionej sylwetce i ogonie zwężającym się w okrągły czubek. Samice tej rasy są dużo mniejsze i delikatne niż samce. Głowa jest w kształcie klina z delikatnie zaokrągloną czaszką, średniej wielkości, szeroko osadzone uszy i duże oczy ze srebrną obwódką. Sierść, przypominająca mokry jedwab jest krótka, delikatna i blisko ciała. Występuje w wielu różnych kolorach i wzorach.

Pochodzenie

Azjatyckie krótkowłose wyglądają podobnie do kotów burmańskich, ale przez kolor sierści nie są za nie uznawane. Do tej samej grupy należy rasa bombajska, a także burmilla i kot azjatycki półdługowłosy. To młoda i szybko rozwijająca się rasa staje się coraz bardziej popularna. Do grupy kotów azjatyckich należą rasy bombajska, burrmilla i kot azjatyski półdługowołosy i są one opisane osobno.

Kraj pochodzenia

Brytania

Inne nazwy

Abysyńczyk, Królik kot

Charakter

Kot rasy azjatycki krótkowłosy usposobieniem przypomina kota burmańskiego - jest bardzo przyjacielski i kochający, choć troszkę mniej niesforny niż burmański. Koty tej rasy potrzebują uwagi i muszą być częścią rodziny. Potrafią sporo zniszczyć i często chodzą za właścicielem po całym domu i miaucząc przypominając o sobie. Są bardzo inteligentne i zdarza się, że nauczą się radzić sobie z trudnościami takimi jak otwarcie drzwi. Potrafią być wrażliwe na nastroje właściciela co czyni je wspaniałymi towarzyszami.

Zdrowie

W literaturze weterynaryjnej nie znajdziemy chorób dotykających ten gatunek, ale mogą mieć skłonności do rozwinięcia chorób powiązanych z rasą burmańską. Niektóre linie kotów burmańskich są bardziej podatne na cukrzycę niż inne rasy.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

Krótka, zbita sierść kota azjatyckiego krótkowłosego nie wymaga częstego szczotkowania, aczkolwiek lubią tę formę poświęconej mu uwagi. Tak jak wszystkie koty, również koty azjatyckie wymagają szczepień przeciwko chorobom, odrobaczania i corocznej kontroli zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.