Daniel

Regional Leader Purina Institute and Veterinarian @Purina

daniel
category icon

Składniki

Czytaj więcej >

Podczas gdy koty są bezwględni mięsożercy i potrzebują pewnych niezbędnych składników odżywczych znajdowanych wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, psy - jako wszystkożercy - mogą dostosować się do dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. Jednak tego rodzaju diety mogą być niedoborowe w wiele ważnych składników odżywczych i dlatego zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą żywienia zwierząt, jeśli rozważasz karmienie swojego psa taką dietą.

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ​​wymagają określonych składników odżywczych, które znajdują się najliczniej w tkankach zwierząt i których brakuje w diecie czysto wegańskiej:

• Koty mają wysokie zapotrzebowanie na białko i aminokwasy, które ich organizm metabolizuje bardzo szybko. Jeśli zasoby wyczerpią się, nie są w stanie zmniejszyć zapotrzebowania, co czyni je szczególnie wrażliwymi na niedobory.

• Tauryna (aminokwas występujący wyłącznie w białkach pochodzenia zwierzęcego) jest szczególnie ważny w żywieniu kotów. Jej niedobór może prowadzić do ślepoty i / lub niewydolności serca. Koty mają minimalną zdolność do syntezy wystarczającej ilości tauryny, aby zaspokoić ich potrzeby, a zatem wymagają podaży w pokarmie, wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Chociaż dostępne są syntetyczne suplementy, mogą one różnić się biodostępnością i nie ma marginesu błędu.

• Kwas arachidonowy (niezbędny kwas tłuszczowy) jest kolejnym przykładem substancji odżywczej wymaganej przez koty, dostępnej tylko ze źródeł pochodzenia zwierzęcego, wraz z w pełni uformowaną witaminą A (retinolem), ponieważ koty nie są w stanie jej wytworzyć z prowitaminy A (beta-karotenu) z warzyw.

• Koty muszą również utrzymywać optymalny poziom witaminy B12 występującej naturalnie w mięsie.

Psy są klasyfikowane jako wszystkożercy. Oznacza to, że psy są w stanie zaspokoić wszystkie swoje potrzeby żywieniowe zarówno ze składników pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnych i mogą dostosować się do zrównoważonej diety wegetariańskiej dla psów. Zarówno dietetyka wegetariańska, jak i wegańska karma dla psów powinna być dokładnie sprawdzona przez lekarza weterynarii lub specjalisty żywienia zwierząt, ponieważ mogą mieć niedobór niektórych aminokwasów, witamin i minerałów.

kot