Daniel

Regional Leader Purina Institute and Veterinarian @Purina

daniel

Składniki

Czytaj więcej >

Nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby bezwzględnie, że surowa żywność jest lepsza niż przetworzona lub odwrotnie. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, których należy być świadomym i wziąć je pod uwagę, jeśli decydujesz się karmić na surowo psa lub kota, . Począwszy od trudności w zbilansowaniu i zapewnieniu wszystkich składników odżywczych których potrzebuje zwierzę, po liczną obecność niebezpiecznych bakteri, które mogą być szkodliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela i jego otoczenia.

Chociaż nie ma jednej oficjalnej definicji ani przepisu na surową dietę (RFD), odnoszą się one do przygotowywanych w domu lub dostępnych komercyjnie przygotowanych karm na rynku dla zwierząt domowych opartych na surowym mięsie, podrobach i kościach. Mogą również zawierać inne składniki, takie jak niepasteryzowane mleko, niegotowane jajka, surowe owoce, warzywa, oleje, orzechy i nasiona. RFD nie zawsze są całkowicie surowe; na przykład dopuszcza się gotowane ziarna lub okopowe. Termin „BARF” jest powszechnie używany w odniesieniu do RFD. Jest to skrót od „Bones And Raw Food” lub “Biologically Appropriate Raw Foods” (Biologicznie odpowiednie żywienie surowe). Niektórzy ludzie uważają, że zwierzęta domowe powinny jeść dietę surową, ponieważ jest bardziej zbliżona i podobna do tego, co jadłoby żyjąc na wolności.

Istnieją dwa rodzaje surowej diety dla psów i kotów: domowe surowe diety i komercyjnie przygotowane surowe diety.

Przygotowanie zbilansowanej surowej diety w warunkach domowych jest trudne i wymaga rozeznania się w wielu specjalistycznych zagadnieniach, aby zapewnić odpowiednie składniki odżywcze we właściwych proporcjach.
Niektórzy producenci produkują mrożone i liofilizowane surowe diety dla kotów i psów, które mogą być okreslane jako „pełnoporcjowe” lub „uzupełniające”. Produkty te pomagają właścicielom odpowiedzialnie karmić surową dietę ich zwierzęta.
W Purina dokładamy wszelkich starań, aby wytwarzać bezpieczną, odżywczą karmę dla zwierząt o wysokiej jakości, spełniającą różnorodne potrzeby, i pod tym względem obecnie surowa dieta nie spełnia naszych standardów. Mamy liczne produkty zawierające naturalne składniki jak m.in. PURINA ONE DUAL NATURE ze spiruliną

Zwolennicy żywienia surowymi pokarmami twierdzą, że taki sposób żywienia niesie wiele korzyści zdrowotnych. Deklarują poprawę trawienia, jakości odchodów, zdrowszą skórę i okrywę włosową, zmniejszone problemy alergiczne, silniejszą odporność na choroby i pasożyty, eliminację nieprzyjemnego zapachu ciała i nieświeżego oddechu, a nawet utrzymanie lepszej sylwetki, zmniejszone problemy zdrowotne, lepszą jakość życia, dzięki odżywianiu, które jest bliższe „dzikiej” diecie wedle przekonań użytkowników. Ciężko znaleźć wiarygodne publikacje na pozimie naukowym, które potwierdzałyby zmierzenie i jednoznaczne wykazanie którekolwiek z tych licznych deklaracji. Jednym z argumentów związanych z popraciem dla diety opartej na surowej żywności dla psów i kotów jest to, że gotowanie zmniejsza strawność pokarmów, zwłaszcza białka. Tymczasem fakty są takie, że odpowiednia obróbka termiczna podwyższa strawność pokarmów, redukując ilość niezbędnych w procesie trawienia enzymów w organizmie.

Kluczowe obawy dotyczące zdrowia zwierząt domowych związane z karmieniem surowym pokarmem, można podzielić na trzy główne obszary:
1. Choroby przenoszone przez żywność
BARF/RFD zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych i pasożytniczych, ponieważ surowy drób i inne świeże produkty pochodzenia zwierzęcego, mogą być skażone lub zanieczyszczone w transporcie. Szacuje się, że ryzyko zakażenia podczas stosowania diet surowych w porównaniu do karm poddanych obróbce termicznej jest 30.krotnie wyższe.

2. Uraz fizyczny
Spożycie surowych kości może spowodować wiele obrażeń zarówno u kotów, jak i psów. Należą do nich złamane zęby i inne obrażenia jamy ustnej, duszenie się, niedrożność lub perforacja przewodu pokarmowego, wymioty, biegunka, krwawienie z odbytu, a nawet śmierć. Zobacz film.

3. Brak równowagi żywieniowej
Właściciele zwierząt domowych mogą, ale nie muszą przestrzegać przepisu podczas przygotowywania posiłków surowych. Chociaż możliwe jest, aby domowe diety oparte na surowcach surowych zapewniały zbilansowane odżywianie, liczne badania wskazują, że większość diet surowych jest niezbilansowana. Prowadzić to może do nadmiarów i niedoborów, które po pewnycm czasie mogą manifestować się problemami zdrowia.

Czy dieta z surowej żywności jest lepsza niż przetworzona karma dla zwierząt?