Pierwsze kroki

Pierwsze kroki

​W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy Twój kociak będzie rósł i uczył się dużo o życiu i swoim nowym środowisku. Obserwowanie go, tego jak się rozwija, jest fascynujące i bardzo zabawne! Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat jego małej drogi w dorosłość z podziałem na poszczególne miesiące.

Image

Styczeń

Wychowywaniu kociaka towarzyszy dużo radości i niecierpliwego oczekiwania. Zaraz po urodzeniu zwierzaki zwykle szybko rosną i w ciągu pierwszego tygodnia podwajają swoją wagę. Później w wieku około dwóch tygodni po raz pierwszy otwierają oczka na duży i szeroki świat, chociaż na początku wszystko wydaje się być trochę niewyraźne.

W ciągu pierwszych 3 do 4 tygodni są całkowicie zależne od mleka matki, ponieważ nie są jeszcze całkiem gotowe do przyjmowania stałego pożywienia. Po tym okresie możesz rozpocząć wprowadzanie suchej lub mokrej karmy dla kociąt, np. Friskies® Junior. Pamiętaj jednak, że kociaki będą nadal częściowo zależne od mleka matki nawet do ok. 7-8 tygodnia życia. Najlepiej zawsze pozostawiać dostępną niewielką ilość zwilżonej karmy Friskies® Junior, zmieniając często porcje, tak aby kociak cieszył się świeżym i smacznym pożywieniem. Ponieważ ciężarne i karmiące kotkimają te same zalecenia żywieniowe, co kocięta w fazie wzrostu, także matce najlepiej podawać karmę Friskies® Junior. Dla dobra kociaka bardzo ważne jest, aby podawać mu karmę jaką karmiona jest jego matka. To zapewni bezstresowe i łagodne odstawienie.

Pierwotny okres socjalizacji rozpoczyna się w drugim lub trzecim tygodniu życia, gdy różnicuje się poziom komfortu i przyjaźni z człowiekiem, charakterystyczny dla całego życia kota. Odrobaczanie należy wykonywać co miesiąc przez okres pierwszych sześciu miesięcy życia, później co 3 miesiące a po skończeniu pierwszego roku – tylko dwa razy w roku lub wtedy gdy zaleci lekarz weterynarii.

Image

Luty

Drugi miesiąc życia kociaka to czas, gdy zaczyna on uczyć się, co jest ‘normalne’ i ‘bezpieczne’. W okresie między czwartym i ósmym tygodniem kocięta zaczynają zabawy z rodzeństwem. Jest to tzw. socjalizacja i zazwyczaj obejmuje gonitwy, chowanie się i skoki. Kociaki rozpoczynają również okazywać drapieżne instynkty wyuczone od matki.

Twój kociak powinien zostać zupełnie odstawiony od mleka matki z końcem 2. miesiąca. Przez cały czas zapewniaj mu małe ilości karmy Friskies® Junior, zmieniając je często, aby karma pozostawała zawsze świeża. Świeża, czysta woda do picia powinna być dostępna zawsze. Dostateczne codzienne spożycie wody jest niezbędne dla zachowania zdrowia Twojego kota.

Image

Marzec

W okresie między ósmym i dwunastym tygodniem życia zainteresowanie kociaka zabawami społecznymi z rodzeństwem lub innymi kotami schodzi na drugi plan na rzez zaciekawienia zabawkami i przedmiotami gospodarstwa domowego. Sprawdź nasze Wskazówki i porady, aby dowiedzieć się w jaki sposób Ty i Twój kot możecie najlepiej wykorzystać czas zabawy.

Jest to również czas, gdy możesz przedstawić Twojego kociaka innym zwierzakom i członkom rodziny. Najlepiej, aby ten proces przebiegał powoli, aby się upewnić, że dzieci wiedzą, że nowy członek rodziny nie jest zabawką i należy obchodzić się z nim ostrożnie!

Twój kociak powinien zostać zaszczepiony przed ukończeniem 12. tygodnia życia. Dlatego upewnij się, że umówiłeś wizytę u lekarza weterynarii.

W wieku 3 miesięcy Twój kot rośnie naprawdę szybko i jego potrzeby żywieniowe zwiększają się każdego dnia. Możesz nadal zwilżać karmę ciepłą wodą, chociaż lepiej aby Twój kociak zaczął już chrupać suche, co pomoże chronić jego zęby (stanowi profilaktykę odkładania się kamienia nazębnego).

Image

Kwiecień

W okresie między 12. i 16. tygodniem życia kociaki zaczynają czuć się w ich nowym środowisku jak w domu i nawiązują relacje z domownikami. Dobrym pomysłem jest trening kociaka w zakresie opieki i pielęgnacji, w celu zapewnienia mu komfortowego samopoczucia w kontaktach z ludźmi.

Aby wypracować takie nastawienie, jak najwięcej czasu spędzaj z nim bawiąc się, ale pozwalaj mu również na krótkie drzemki zapewniające wypoczynek po czasie zabawy!

I pamiętaj, że ciekawe kocięta mogą być ujmującymi psotnikami i pogryźć niewłaściwe przedmioty gospodarstwa domowego. Warto więc wcześniej sprawdzić dokładnie dom, aby uczynić go optymalnie bezpiecznym.

Image

Może

Twój kociak może prezentować postawy osobnika dorosłego, takie jak koci grzbiet, nastroszona sierść i duży ogon.

Zauważysz również poprawę koordynacji na odcinku oko – łapa i będziesz mógł cieszyć się obserwowaniem, jak Twój kociak zaczyna figlarnie polować. Zabawki w dalszym ciągu będą źródłem zabawy i rozrywki.

Jest to też moment, kiedy należy zapytać lekarza weterynarii o odpowiedni moment sterylizacji Twojego kociaka. Pamiętaj, że w tym okresie powinieneś trzymać kociaka w domu, aby uniknąć niechcianych miotów w przypadku płci żeńskiej i zapobiec wypadkowi lub włóczęgostwu w przypadku płci męskiej.

Nadal dbaj, aby Twój kociak był szczęśliwy i zdrowy, podając mu karmę Friskies® Junior in 2 to 3 meals a day or ad libitum.

Image

Czerwiec

Szósty miesiąc jest szczególnie ekscytującym okresem we wzmacnianiu więzi i interakcji. Chociaż kocięta mogą stać się mniej zainteresowane zabawą, to dostarczając im stymulującego otoczenia i dużej ilości zachęt nadal będą wykazywać zdrowy apetyt na zabawę i poszukiwania. Więcej informacji o organizacji czasu znajdziesz w dziale Wskazówki na czas zabawy.

Twój kociak może ciągle przybierać na wadze. Natomiast wzrost zacznie znacznie hamować po ukończeniu 6. miesiąca życia. W związku z tym również jego potrzeby żywieniowe ulegną zmianie. Upewnij się, że zapoznałeś się z wytycznymi żywieniowymi Friskies® Junior i znasz właściwą ilość karmy Friskies Junior, którą powinieneś dostarczyć 6-miesięcznemu kotkowi.

Nie zapomnij również, aby uważać na pojawienie się lśniących stałych ząbków kociaka, łącznie 30 sztuk, które powinny wymienić się w tym okresie.

Image

Lipiec

Twój kociak będzie nadal rósł, ale o w wiele wolniej niż w pierwszych sześciu miesiącach. W tym wieku Twój kociak może już być aktywny seksualnie. Zaleca się, aby na ten czas umówić wizytę u lekarza weterynarii, aby wykonać zabieg sterylizacji kocięcia. W ten sposób zapobiegniesz niechcianym miotom w przypadku osobników płci żeńskiej oraz walk i włóczęgostwa w przypadku płci męskiej.

Również pchły mogą stać się irytująco powszechne – nawet w najczystszych domach. Pamiętaj więc o poświęcaniu mu ciągłej uwagi i zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki (preparaty do zakraplania dla kotów lub obróżki przeciwpchelne). UWAGA! Niektóre preparaty przeciwpchelne są niebezpieczne dla zdrowia i życia Twojego kota, dlatego najlepiej wybierz preparat profilaktyczny po konsultacji ze swoim lekarzem weterynarii.

Aby Twój kociak zawsze tryskał zdrowiem i radością, w dalszym ciągu podawaj mu karmę Friskies® Junior w 2 lub 3 posiłkach lub więcej.

Image

Sierpień

Nawet, jeżeli Twój kociak wydaje się być dorosły, są to ciągle tylko pozory. Koordynacja na odcinku oko – łapa nadal rozwija się i będziesz mógł być dumny, gdy zauważysz postępy w umiejętności polowania.

Zobaczysz również, że Twój kociak ma niesamowity skok. Im większy kociak, tym wyższe jego cele. Postaraj się zapewnić kociakowi bezpieczne otoczenie i usunąć potencjalnie niebezpieczne przedmioty z jego zasięgu.

Gdy tylko Twój kociak zacznie bawić się na zewnątrz, rozważ dostosowanie drzwiczek dla kota, tak aby mógł według upodobania i z przyjemnością wchodzić i wychodzić z domu.

Image

Wrzesień

Chociaż kocięta mogą wydawać się dorosłe, to jednak ciągle potrzebują specjalnego pożywienia, aby mogły figlarnie wskoczyć w dorosłość. Dlatego podawaj Twojemu małemu ulubieńcowi karmę Friskies® Junior przez cały okres pierwszych 12 miesięcy życia.

Im bardziej Twój kociak rośnie, tym może wydawać się bardziej niezależny. Ale nie daj się zwieść pozorom – on nadal potrzebuje codziennej interakcji społecznej. Dlatego czas zabawy nadal odgrywa istotną rolę, a codzienne sesje ćwiczeniowe są kluczowe w utrzymaniu kota w doskonałej kondycji.

W dziewiątym miesiącu życia Twój kociak może również zacząć demonstrować dominację jednej strony. 49.5% kotów preferuje prawą łapę, 40.4% woli lewą a 10.1% to koty „oburęczne”*. Aby dowiedzieć się, jaką stronę preferuje Twój kociak, sprawdź nasze Aplikacje dla kotów.

*Źródło: Tan U, Kutlu N., Atatürk University, Medical Faculty, Institute of Physiology, Erzurum, Turcja. [www.ncbi.nlm.nih.gov].

Image

Październik

Pełny wzrost osobniczy kocięta osiągają zazwyczaj między 10 i 12 miesiącem życia, chociaż niektóre rasy długowłose, np. maine coon lub koty perskie mogą ciągle być w fazie rozwoju osobniczego, aż do 15. a nawet 18. miesiąca.

Kociaki niewychodzące aktywnie poszukują stymulacji i także pozostają bardzo ciekawskie. Aby pomóc Twojemu kotkowi w zachowaniu dobrego samopoczucia, regularnie dostarczaj mu okazji do zabaw, poszukiwań i wspinaczki. Kto wie, może kiedyś stanie się dobrym myśliwym i będzie radośnie gonić i przynosić zabawki z powrotem. Jeśli brak Ci pomysłow, zajrzyj do naszego działu poświęconego grom i zabawom Zrób To Sam.

W tym stadium rozwoju koty mają już rozwinięty instynkt terytorialny. Jeżeli w Twoim domu znajduje się więcej niż jeden kot, zapewnij, aby ich kuwety, miseczki na karmę i wodę jak również miejsca wypoczynku znajdowały się w różnych miejscach.

Nadal podawaj Twojemu kociakowi karmę Friskies® Junior – w 2 do 3 posiłków dziennie lub więcej.

Image

Listopad

W tym okresie większość kociaków ma już wykształconą swoją małą osobowość. Mimo to w dalszym ciągu ważna jest odpowiednia opieka i integracja społeczna, aby jeszcze bardziej wzmocnić ich więzi z ludźmi. Ponieważ są one bardzo inteligentne, możesz uczyć ich wykonywania wszelkiego rodzaju zabawnych trików i reagowania na komendy, takich jak „chodź” i „siadaj”. Z odrobiną cierpliwości i dobrą organizacją czasu, nauczony kot może dostarczać wam obojgu wiele radości.

Image

Grudzień

Gratulacje! Twój mały promyk słońca jest dorosły!

Pamiętaj, aby w dalszym ciągu go aktywizować i dostarczać mu wielu atrakcji. Codzienna zabawa, ćwiczenia i interakcje z ludźmi mają znaczący wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Możesz już przestawić go na produkty dla kotów dorosłych, np. Friskies® Adult. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór suchej i mokrej karmy, w 100% kompletnej i zbilansowanej, która pomoże utrzymać Twojego kota w dobrej kondycji, doda mu energii i radości do życia. Zalecamy przestawiać kota na nową karmę stopniowo, powoli zwiększając jej ilość przez okres co najmniej pięciu dni.

 • Zdrowie kota, porady, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  ​Odpowiedzi na Twoje pytania.

  Sprawdź

 • Galeria

  ​reklamy TV, materiały wideo, tapety: to wszystko znajdziesz w naszej galerii!

  Zobacz

 • Oczami Twojego kota

  ​Czy wiesz, w jaki sposób kot widzi świat?

  Rozwiąż quiz

close

Informacja o plikach cookie na tej witrynie:

Ta strona korzysta z informacji uzyskiwanych dzięki plikom Cookies. Pomaga nam to planować zmiany i kolejne funkcjonalności strony internetowej. Cookies są zwykłymi plikami tekstowymi zapisywanymi w danych przeglądarki internetowej na Twoim komputerze. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie Cookies. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz na to zgodę. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki dotyczące zapisywania Cookies. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.
zarządzanie plikami cookies