Paula

Specjalistka ds. prawnych i naukowych i weterynarz w Purina

Paula

Składniki

Czytaj więcej >

Surowy popiół odnosi się do ilości składników mineralnych takich jak m.in. wapń, fosfor czy magnez, obecnych w składzie naszej karmy. Deklaracja zawartości tych pierwiastków jest wymagana przez regulacje europejskie ((EC) nr 767/2009). Informacja ta w żadnym wypadku nie oznacza, że karma zawiera popiół, czyli pozostałości po spaleniu.

Wyobraź sobie pełną paczkę karmy Purina. Jeśli wyjmiemy ją z opakowania i doszczętnie spalimy, większość organicznych składników energetycznych - białko, tłuszcze, węglowodany - ulegnie całkowitemu spaleniu.

Wszystko co pozostanie to składniki mineralne - nieorganiczne substancje obecne w recepturze. Pojęcie „popiół surowy”, „pozostałości procesu spalania” czy „materia nieorganiczna” pojawiające się na etykietach, odnosi się właśnie do odsetka składników mineralnych w karmie dla zwierząt.

Minerały są kolejną istotną klasą składników pokarmowych, które muszą znaleźć się w recepturze karmy, aby zapewnić dzięki niej zdrową i zbilansowaną dietę (np. wapń, fosfor i magnez). Są niezbędne do prawidłowego rozwoju funkcji organów ciała naszego zwierzaka. Pomagają utrzymać równowagę płynów ustrojowych i wspierają zdrowie kości i zęby.

surowy popiół