José

Specjalista ds. Jakości Surowców i weterynarz w Purina

José

Składniki

Czytaj więcej >

Wszystkie nieekologiczne składniki żywności, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych, mogą zawierać pozostałości herbicydów, takich jak glifosat. Glifosat jest jednym z najczęściej stosowanych i zatwierdzonych herbicydów na świecie. Jest on używany w rolnictwie do eliminacji chwastów i traw, które konkurują z roślinami. Jest również stosowany w leśnictwie do zarządzania trawnikami oraz przez ogrodników, aby pomóc utrzymać ogrody wolne od chwastów. Herbicydy odgrywają również ważną rolę w zarządzaniu ryzykiem wystąpienia mikotoksyn, zapewniając, że pleśnie nie zanieczyszczają ziaren na polu w przypadku wystąpienia deszczowych warunków.
Nie ma dowodów na to, że niski poziom glifosatu w karmie dla zwierząt domowych powoduje jakiekolwiek szkody. Możliwe jest, że ślady glifosatu można znaleźć w produktach takich jak karma dla zwierząt domowych, jednak te poziomy są bardzo niskie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierząt domowych ani ludzi. W 2018 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdził swoje wcześniejsze ustalenia, że glifosat nie powinien mieć znaczącego wpływu, jeżeli w ogóle, na zdrowie zwierząt.

Glifosat działa poprzez blokowanie enzymu niezbędnego do wzrostu roślin. Śladowe poziomy glifosatu zostały szeroko wykryte w owocach, warzywach, wodzie pitnej, wodzie powierzchniowej, ściekach, osadach, piwie, herbacie, ziarnach, mleku ludzkim i pyle z kilku krajów. Istnieją rygorystyczne przepisy rządowe, które zapewniają bezpieczeństwo upraw wykorzystywanych w produktach spożywczych. W przypadku upraw zbożowych, takich jak jęczmień, kukurydza i pszenica, istnieją ograniczenia regulujące stosowanie wszystkich herbicydów, w tym glifosatu.
W Purina jakość i bezpieczeństwo naszych produktów są naszym priorytetem. W ramach naszych kompleksowych programów bezpieczeństwa żywności i nadzoru składników przeprowadzamy więc szeroko zakrojone testy naszych składników, w tym badanie glifosatu. Codziennie wykonujemy ponad 1400 kontroli podczas całego procesu. Nasze procedury kontroli jakości należą do najsurowszych, spełniających lub przekraczających normy prawne i branżowe.